Trwa ładowanie...
d3zs3xv

Polscy prokuratorzy w Rimini. Będą skuteczniejsi niż w Egipcie?

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że polscy śledczy pojadą do Włoch. Mają wspierać tamtejszą policję i prokuraturę. Również MSZ oświadczyło, że udziela polskiej parze niezbędnej pomocy. Jednak podobne działania podjęto w sprawie śmierci Magdaleny Żuk, a tam ich skuteczność pozostawiała wiele do życzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja na miejscu zdarzenia w Rimini
Policja na miejscu zdarzenia w Rimini (PAP/EPA, Fot: Manuel Migliorini)
d3zs3xv

Czterech napastników napadło na polską parę w Rimini. Kobieta została brutalnie zgwałcona, a mężczyzna pobity do nieprzytomności. Poszkodowanym udzielono pomocy medycznej i psychologicznej.

Polskie śledztwo "zmierza do ujęcia sprawców"

- Prowadzimy własne śledztwo, które zmierza do ustalenia i ujęcia sprawców - informuje WP przedstawiciel Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Równocześnie śledztwo prowadzą już włoskie służby.

d3zs3xv

Polscy śledczy skierowali do włoskich organów ścigania wniosek o pomoc prawną, aby uzyskać dostęp do dokumentacji oraz wszelkich informacji związanych ze zdarzeniem. Kompletowany jest również zespół z polskim prokuratorem, który najprawdopodobniej we wtorek wyruszy do Włoch.

- Wierzę, że uda się znaleźć przestępców i wymierzyć im surową karę -mówił Zbigniew Ziobro. Śledztwo wszczęto na jego osobiste polecenie.

Włoskie media informują, że policja ma już odciski palców sprawców i nagrania z monitoringu na plaży. Czterej napastnicy byli najprawdopodobniej nielegalnymi imigrantami z Afryki. Polska prokuratura zapewnia, że pozostaje w stałym kontakcie z włoskimi organami ścigania.

MSZ wspiera poszkodowanych

Do Rimini przyjechał również polski konsul. - Spotkał się z zastępcą komendanta głównego policji oraz członkiem zarządu miasta odpowiedzialnym za bezpieczeństwo - informuje Wirtualną Polskę biuro prasowe MSZ. Konsul jest w stałym kontakcie z rodziną poszkodowanych i samymi poszkodowanymi. Resort podkreśla, że zarówno polskie, jak i włoskie służby, otoczyły pokrzywdzonych szczególną opieką i pomocą. Poszkodwani proszą jednak o zachowanie dyskrecji i nie ujawniają dalszych informacji w sprawie.

   PAP/EPA

Rzeczy osobiste (PAP/EPA, Fot: Manuel Migliorini)

d3zs3xv

Pięć miesięcy śledztwa, ustaleń brak

Inną, głośną sprawą z zagranicy, w którą zaangażowali się polscy śledczy, jest śmierć Magdaleny Żuk. Tam scenariusz działań był podobny. Śledztwo wszczęła wtedy Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. Polski prokurator poleciał do Egiptu, by wziąć udział w prowadzonej tam sekcji zwłok. Śledzczy również zwrócili się wtedy do służb egipskich o pomoc prawną, a w sprawę osobiście zaangażował się Zbigniew Ziobro.

- Minister Ziobro sam wyszedł z inicjatywą konferencji, zadeklarował pomoc, a nic nie zrobił - mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską siostra Magdaleny Żuk. Podkreślała, że polska prokuratura dostała od egipskich służb tylko urzędową notatkę. Śledczy wciąż nie mają kluczowych dokumentów, m.in treści zeznań, nagrań z monitoringu czy wyników sekcji zwłok.

Co więcej, śledztwo wciąż trwa, bo prokuratura podjęła decyzję o jego przedłużeniu do końca października. Dotychczas przesłuchano w charakterze świadków ponad sto osób i wykonano dwie sekcje zwłok. Nadal jednak niewiadomo, co wydarzyło się w Marsa-Alam i w jaki sposób zginęła Polka. Jej najbliższi uważają, że została zamordowana.

d3zs3xv

Politycy opozycji wyrażają nadzieję, że w sprawie wydarzeń z Rimini prokuratura będzie działać skutecznie.

Sprawcy staną przed polskim sądem?

- To będą regulowały wzajemne ustalenia z organami, jak również kolejne etapy postępowania - informuje w rozmowie z WP przedstawiciel warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Sprawcy mogliby odpowiadać w Polsce, gdyby na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania zostali Polsce wydani. Jednak nakaz wydawany jest w momencie, gdy sprawców nie da się ująć. Jak poinformowała WP warszawska prokuratura, w tym momencie nie można określić, kiedy takie rozwiązanie mogłoby zostać zastosowane.

d3zs3xv

Podziel się opinią

Share

d3zs3xv

d3zs3xv
Więcej tematów