Trwa ładowanie...

Polacy zbudują kanalizację w Strefie Gazy

Polska Akcja Humanitarna rozpoczyna budowę kanalizacji w Strefie Gazy. Koszt budowy to 200 tysięcy dolarów.

Polacy zbudują kanalizację w Strefie GazyŹródło: AFP
d1b2c3z
d1b2c3z

Rok od ataku Izraela na Strefę Gazy sytuacja półtora miliona mieszkających w niej Palestyńczyków stopniowo się pogarsza. Tel Awiw nadal blokuje granice i utrudnia odbudowę wojennych zniszczeń.

Z kanalizacji zbudowanej przez PAH będzie korzystać około 2 tysięcy Palestyńczyków z miejscowości Chan Junis. Teraz do odprowadzania ścieków wykorzystują szamba, których z powodu braku pieniędzy nie opróżniają. Agnieszka Samolej z PAH mówi, że w takiej sytuacji znajduje się większość mieszkańców Gazy.

Izrael podczas 3-tygodniowych bombardowań zniszczył infrastrukturę - kanalizację i oczyszczalnie ścieków. Teraz blokując granice Strefy utrudnia odbudowę zniszczeń. Tłumaczy, że Hamas może wykorzystać materiały budowlane do celów militarnych. Ścieki są więc odprowadzane bezpośrednio do morza. Codziennie wypuszczanych jest tam od 50 do 80 milionów metrów sześciennych ścieków. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska.

Wojenne zniszczenia oszacowano na 2 miliardy dolarów. 50 tysięcy Palestyńczyków straciło dach nad głową, a 100 tysięcy musiało uciekać. Izraelska armia zburzyła 4 tysiące budynków, a 20 tysięcy poważnie uszkodziła. Do tej pory nie udało się ich odbudować.

d1b2c3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b2c3z
Więcej tematów