Alarmujący sondaż dla opozycji. Polacy wydali wyrok
Kadencja obecnego Sejmu kończy się jesienią. "Rzeczpospolita" opublikowała sondaż, z którego wynika, że większość Polaków uważa, iż w przypadku przegranej PiS opozycja nie będzie w stanie porozumieć się ws. utworzenia wspólnego rządu po wyborach.
29.01.2023 | aktual.: 29.01.2023 11:51
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Zgodnie z konstytucją wybory powinny odbyć się 15 października, 22 października, 28 października lub najpóźniej 5 listopada.
"Rzeczpospolita" opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego przez pracownię SW Research - ankietowani odpowiadali na pytanie, czy Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL będą w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia wspólnego rządu po wyborach.
41,5 proc. badanych wskazało, że partie opozycyjne nie dojdą do kompromisu, jeśli uda im się pokonać rządzące ugrupowanie.
30,5 proc. respondentów uważa, że jest to możliwe, a 28 proc. nie ma zdania na ten temat.
- Mężczyźni (46 proc.) częściej niż kobiety (38 proc.) sądzą, że po nadchodzących wyborach parlamentarnych KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie utworzą wspólnego rządu. Tę samą opinię ma co druga osoba (48 proc.) w wieku między 25 a 34 lata oraz taki sam odsetek badanych mieszkających w miastach liczących między 20 a 99 tys. mieszkańców - wyjaśnia Małgorzaty Bodzon z SW Research cytowana w "Rz".
- Niemal jeden na dwóch respondentów (46 proc.) z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz taka sama część osób z dochodem poniżej 2000 zł netto jest zdania, że KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie dojdą do porozumienia - dodaje Bodzon.
Zobacz także
Najnowsze sondaże dowodzą, że po wyborach koalicja KO, Polski 2050, Nowej Lewicy i PSL miałaby stabilną większość w przyszłym Sejmie. Na chwilę obecną partie nie zdecydowały się na ewentualną wspólną listę w wyborach, nie zawarły też żadnej umowy koalicyjnej. "Rzeczpospolita" zaznacza, że "w ostatnim czasie doszło do sporu związanego z głosowaniem na temat ustawy nowelizującej przepisy, m.in. o Sądzie Najwyższym, która ma pozwolić na odblokowanie środków z Funduszu Odbudowy dla Polski".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Większość posłów KO, PSL i Lewicy wstrzymało się w od głosu, co sprawiło, że PiS, mimo braku większości związanego ze sprzeciwem Solidarnej Polski, przyjęło ustawę. Posłowie z Polski 2050 zagłosowali przeciw" - wskazuje "Rz".
Badanie przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 stycznia w grupie 800 pełnoletnich internautów.