Polacy o sfałszowaniu wyborów. Zdumiewające wyniki sondażu
Blisko połowa Polaków widzi zagrożenie, że jesienne wybory mogą być sfałszowane. Uważa taka 47,3 proc. pytanych - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. To zaledwie punkt procentowy mniej wobec tych badanych, którzy nie mają takich obaw.
Sondaż został opublikowany w momencie, w którym w Sejmie dyskutowany jest projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Zaproponowała je, tuż przed świętami, partia rządząca. PiS wskazuje, że wśród głównych celów projektu jest m.in. zwiększenie frekwencji wyborczej.
Krytycznie na ten pomysł reaguje opozycja. - Zmiany Kodeksu wyborczego, ordynacji wyborczej, reguł gry wyborczej na kilka miesięcy przed wyborami to diabelski pomysł. To jawne gwałcenie najbardziej oczywistych reguł demokracji - mówił w środę szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To plan na rozliczenie PiS. "Czarna lista" i pierwsze nazwisko
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Połowa Polaków boi się fałszerstw
W tym kontekście ciekawie wyglądają wyniki sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, w którym zapytano Polaków: czy boją się sfałszowania jesiennych wyników wyborów. Głosy podzieliły się niemal po połowie.
28 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie obawia się, że dojdzie do fałszerstw wyborczych, 19,3 proc. wskazało "raczej tak", co łącznie daje wynik 47,3 proc. pytanych.
Przeciwnego zdania jest niemal taka sama liczba pytanych. 31,4 proc. ankietowanych ze wspomnianego sondażu uznało, że do sfałszowania wyborów "raczej" nie dojdzie. 16,9 proc. było przekonanych, że wybory na pewno będą uczciwe.
4,4 proc. nie wskazało żadnej z przytoczonych opcji.
Podział na wyborców partyjnych
Nieco inaczej rozkładają się głosy, jeśli pod uwagę weźmiemy sympatie polityczne. Wyniki szczegółowe pokazują, że w przypadku wyborców obozu rządzącego, odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 39 proc., "raczej nie" 40 proc. Z kolei "raczej tak" 15 proc., a "zdecydowanie tak" 1 proc. Co 20 ankietowany nie miał zdania w tej sprawie.
W przypadku wyborców opozycji, 39 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", 26 proc. "raczej tak", 27 proc. "raczej nie" i 6 proc. "zdecydowanie nie". Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 2 proc. z nich.
Wśród wyborców niezdecydowanych, na pytanie o możliwość pojawienia się fałszerstw 50 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 22 proc. "raczej tak", 19 proc. "raczej nie" i 9 proc. "zdecydowanie nie".
Badanie przeprowadzono w dniach 5-7 stycznia 2023 roku na grupie 1000 osób metodą Mix-mode CATI & CAWI methodology - ratio 50/50.
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna", RMF FM, PAP