Pogoda na Wielkanoc 2023. Śnieg czy słońce? Mamy pierwsze prognozy
Pogoda w trakcie świąt wielkanocnych potrafi być skrajnie różna. W ubiegłych latach nie zabrakło zarówno opadów śniegu, jak i temperatur dochodzących do 20 st. C. Jak będzie w tym roku? Przedstawiamy wstępne prognozy pogody na Wielkanoc.
Wielkanoc w 2023 roku wypadnie pomiędzy 9 a 10 kwietnia. Jak wynika z długoterminowych prognoz opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, w tym czasie anomalia średniej temperatury powietrza ma kształtować się w zakresie wartości ujemnych. Oznacza to, że początek czwartego miesiąca roku będzie chłodniejszy od tożsamych okresów w latach 2004-2020.
Pogoda na Wielkanoc. Jakie będą święta?
Długoterminowe, eksperymentalne prognozy pogody wskazują, że w kwietniu 2023 średnia temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie średniej wieloletniej, natomiast opady będą przekraczać określoną średnią. Co to oznacza?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sensacyjne odkrycie na najbardziej odizolowanej wyspie świata. Moai na suchym dnie jeziora
Eksperci państwowego instytutu meteorologicznego, wyjaśniają, że wartości "powyżej normy" oznaczają, że miesiąc będzie cieplejszy lub należy spodziewać się w nim większej ilości opadów niż w co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesiącach w latach 1991-2020.
Według modeli Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, na przełomie 9 i 10 kwietnia opad atmosferyczny może wynieść średnio od 8 do 16 mm. Nie oznacza to jednak, że należy spodziewać się ciągłych opadów - przedstawione prognozy mają charakter orientacyjny i dotyczą średnich wartości z określonego okresu.
Pogoda na święta wielkanocne 2023. Czy będzie mróz?
Według synoptyków, tegoroczny kwiecień będzie wyjątkowo chłodny. W okresie poprzedzającym święta wielkanocne średnia temperatura powietrza ma wynieść od 6 do 10 stopni Celsjusza. W kolejnym tygodniu wskazania termometrów mogą natomiast nieznacznie wzrosnąć. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady miesiąca wciąż należy spodziewać się przymrozków - te pojawią się w szczególności w regionach podgórskich oraz na Suwalszczyźnie.
Warto pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody są obarczone dużą niepewnością i mogą ulec korekcie. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych" - przypomina IMGW.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.