Trwa ładowanie...

Pogoda na Wielkanoc 2023. Śnieg czy słońce? Mamy pierwsze prognozy

Pogoda w trakcie świąt wielkanocnych potrafi być skrajnie różna. W ubiegłych latach nie zabrakło zarówno opadów śniegu, jak i temperatur dochodzących do 20 st. C. Jak będzie w tym roku? Przedstawiamy wstępne prognozy pogody na Wielkanoc.

Pogoda na Wielkanoc. Jakie będą święta w 2023 roku?Pogoda na Wielkanoc. Jakie będą święta w 2023 roku?Źródło: IMGW, Pixabay
d1xgq9n
d1xgq9n

Wielkanoc w 2023 roku wypadnie pomiędzy 9 a 10 kwietnia. Jak wynika z długoterminowych prognoz opracowanych przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, w tym czasie anomalia średniej temperatury powietrza ma kształtować się w zakresie wartości ujemnych. Oznacza to, że początek czwartego miesiąca roku będzie chłodniejszy od tożsamych okresów w latach 2004-2020.

Pogoda na Wielkanoc. Jakie będą święta?

Długoterminowe, eksperymentalne prognozy pogody wskazują, że w kwietniu 2023 średnia temperatura powietrza ma mieścić się w zakresie średniej wieloletniej, natomiast opady będą przekraczać określoną średnią. Co to oznacza?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sensacyjne odkrycie na najbardziej odizolowanej wyspie świata. Moai na suchym dnie jeziora

Eksperci państwowego instytutu meteorologicznego, wyjaśniają, że wartości "powyżej normy" oznaczają, że miesiąc będzie cieplejszy lub należy spodziewać się w nim większej ilości opadów niż w co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesiącach w latach 1991-2020.

d1xgq9n

Według modeli Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, na przełomie 9 i 10 kwietnia opad atmosferyczny może wynieść średnio od 8 do 16 mm. Nie oznacza to jednak, że należy spodziewać się ciągłych opadów - przedstawione prognozy mają charakter orientacyjny i dotyczą średnich wartości z określonego okresu.

Pogoda na święta wielkanocne 2023. Czy będzie mróz?

Według synoptyków, tegoroczny kwiecień będzie wyjątkowo chłodny. W okresie poprzedzającym święta wielkanocne średnia temperatura powietrza ma wynieść od 6 do 10 stopni Celsjusza. W kolejnym tygodniu wskazania termometrów mogą natomiast nieznacznie wzrosnąć. Na przełomie pierwszej i drugiej dekady miesiąca wciąż należy spodziewać się przymrozków - te pojawią się w szczególności w regionach podgórskich oraz na Suwalszczyźnie.

Czy na Wielkanoc będzie śnieg? Pierwsze prognozy wskazują jasno CMM IMGW
Czy na Wielkanoc będzie śnieg? Pierwsze prognozy wskazują jasnoŹródło: CMM IMGW

Warto pamiętać, że długoterminowe prognozy pogody są obarczone dużą niepewnością i mogą ulec korekcie. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych" - przypomina IMGW.

d1xgq9n

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1xgq9n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xgq9n
Więcej tematów