Ostateczny koniec zimy? Prognoza jest jednoznaczna
Wiele wskazuje na to, że opady śniegu sprzed kilku dni były ostatnimi zimowymi akcentami. Z najnowszych prognoz wynika, że temperatura jeszcze w tym tygodniu osiągnie nienotowane w tym roku wartości. W niektórych miejscach słupki rtęci mogą sięgnąć nawet 16 stopni. Ociepleniu będą jednak towarzyszyły burze.
13.03.2023 | aktual.: 13.03.2023 20:40
Synoptycy przewidują, że średnia temperatura w całej Polsce w okresie od 1 do 22 marca może być nawet o 1,2 stopnia Celsjusza wyższa od normy wieloletniej.
Najcieplej tradycyjnie ma być na południu Polski. We wtorek w Tarnowie słupki rtęci mogą pokazać nawet 16 stopni, ale ciepło będzie w całym kraju. W ciągu dnia termometry wszędzie pokażą ponad 10 stopni Celsjusza. Wyjątkiem będą jedynie tereny podgórskie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: znaleźli paczkę ze słonecznikiem. Osłupieli, gdy otworzyli łuski
Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-zachodni. W pierwszej połowie dnia największe porywy spodziewane są na Podkarpaciu, w Małopolsce i na obszarach podgórskich do 90 km/h, a na pozostałym obszarze do 65 km/h.
Chwilowe ochłodzenie jest spodziewane w środę i czwartek. Tego dnia nad Polskę wkroczy front, który spowoduje spadek temperatur do około 5-8 stopni w ciągu dnia. Nocą możliwe są przymrozki.
To już definitywny koniec zimy? Temperatury poszybują
Cieplejsze powietrze ponownie wkroczy do naszego kraju w piątek. Wówczas znowu wszędzie temperatura będzie osiągać dwucyfrowe wartości.
Z prognoz długoterminowych wynika, że taka sytuacja powinna utrzymać się w całej Polsce już do końca marca.
Synoptycy ostrzegają, że wraz z ociepleniem mogą zdarzać się przelotne opady oraz burze. Wskazują zarazem, że wyższe temperatury oraz dużo wilgoci sprawią, że przyroda zacznie powoli budzić się do życia.
Przeczytaj też:
Źródło: dobrapogoda24.pl