Pogoda na marzec. Wiosna 2023 nadejdzie później?
Marzec to miesiąc, w którym kończy się zima a przyroda "budzi się do życia". Jak jednak prognozują synoptycy, nadchodzące tygodnie będą dość chłodne. W pierwszej połowie miesiąca prognozowany jest również powrót śnieżyc i zimowej aury. Kiedy zrobi się cieplej? Długoterminowe modele są zgodne.
Ostatnie dni były okresem zmiennej pogody w Polsce. Przez kraj przeszły gwałtowne wichury, a po nich do wielu regionów powrócił mróz. Nie zabrakło również słonecznych i ciepłych dni, które przypomniały o nadchodzącej wiośnie. Synoptycy nie mają jednak dobrych wieści - nowe, długoterminowe modele wskazują, że czeka nas najzimniejszy marzec od lat.
Pogoda marzec 2023. Chłodny początek miesiąca
Wraz z początkiem marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Nie oznacza to jednak pożegnania zimy w Polsce. Najnowsza, krótkoterminowa prognoza IMGW wskazuje, że pierwsze dni trzeciego miesiąca roku będą mroźne i pochmurne - przejaśnienia wystąpią jedynie lokalnie, głównie na południu kraju. Tuż przed weekendem nad centralne i północno-wschodnie regiony Europy nadciągnie głęboki niż, niosący ze sobą wichury i śnieżyce. Eksperci przewidują lokalne opady śniegu w sobotnią noc oraz w niedzielę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początku marca wskazania termometrów w całej Polsce będą oscylowały w okolicy 0 st. C. W nocy spodziewany jest mróz. "Lokalnie spadki temperatury do -10 st. C". - informuje CMM-IMGW.
Pogoda na marzec 2023. Nadchodzą siarczyste mrozy
"Model od ESMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) przekreśla nasze marzenia o ciepłym początku meteorologicznej wiosny. Duże, ujemne anomalie średniej temperatury powietrza prognozowane są na nadchodzące 3 tygodnie. Obecnie wszystkie modele długoterminowe są tu zgodne" - przestrzega za pośrednictwem Twittera Centrum Modelowania Meteorologicznego.
Jak wskazuje opracowany model meteorologiczny, na początku marca anomalia średniej temperatury względem normy wieloletniej będzie ujemna. Oznacza to, że miesiąc ten będzie chłodniejszy od tożsamych okresów w latach 2004-2020.
Zaktualizowane modele WRF-GFS wskazują, że temperatura minimalna na koniec pierwszej dekady miesiąca może spaść do niemal -30 stopni Celsjusza. W tym okresie pojawią się również całodniowe mrozy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
Pogoda marzec. Polska przywita wiosnę później?
Długoterminowe modele meteorologiczne wskazują, że na wiosenne ocieplenie trzeba będzie poczekać co najmniej do drugiej połowy miesiąca. Wówczas w kraju nastąpi wzrost temperatur - nie będzie on jednak drastyczny. Synoptycy prognozują, że w 11. oraz 12. tygodniu roku średnia temperatura maksymalna w Polsce może wynieść nawet 10 st. C.
Warto pamiętać, że nie oznacza to braku cieplejszych lub chłodniejszych dni - prognozy podawane z dużym wyprzedzeniem są obarczone dużą niepewnością. "Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe (...)" - przypomina IMGW.