Tak zimno jeszcze nie było. Minimalna temperatura nawet -36 stopni
Początek marca przyniesie duże zmiany w pogodzie. Spowoduje je wymiana układów ciśnień, które już niebawem nastąpią nad Europą. Jak prognozują synoptycy, w najbliższych dniach aura ulegnie dynamicznym przemianom. Przyjdzie ochłodzenie, a po nim śnieżyce, wichury i siarczysty mróz.
28.02.2023 | aktual.: 28.02.2023 15:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na aktualną sytuację meteorologiczną w Polsce wpływa układ wyżowy znad wysp brytyjskich. Antycyklon Hazal spowodował wzrost ciśnienia i poprawę pogody. Otworzył również korytarz dla mroźnego powietrza - w wielu regionach temperatura nawet w ciągu dnia nie przekroczyła 0 st. C.
Pogoda na marzec. Zmiany na początku miesiąca
Chłodna, ale stabilna aura nie utrzyma się w Polsce na długo. Już w pierwszych dniach marca siła antycyklonu Hazal zacznie słabnąć, przynosząc dynamiczne zmiany w pogodzie. Jak prognozują Fani Pogody, na początku nowego miesiąca należy spodziewać się ataku zimy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tuż przed pierwszym marcowym weekendem nad centralną i północno-wschodnią część Europy napłynie głęboki niż, niosący ze sobą silny wiatr, śnieżyce i siarczysty mróz. Jak przestrzegają synoptycy serwisu dobrapogoda24.pl, pod wpływem cyklonu pogoda w Polsce zrobi się dynamiczna.
"Jego trajektoria jest jeszcze bardzo niepewna, bo nie wiadomo, czy niż przejdzie bardzo blisko Polski lub w pewnym oddaleniu od naszego kraju, a to ma spore znaczenie dla potencjalnego ryzyka wichury" - informuje serwis.
Według najnowszych średnioterminowych prognoz pogody, wiatr może osiągnąć prędkość 100 km/h.
Pogoda długoterminowa na 2 tygodnie. Siarczysty mróz w połowie miesiąca
Mapy pogodowe opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że załamanie pogody, które nastąpi wraz z początkiem marca, pozostanie w Polsce na dłużej. Zgodnie z przedstawionymi prognozami, na przełomie pierwszej i drugiej dekady miesiąca w kraju zrobi się naprawdę zimno. Modele średnioterminowe WRF-GFS wskazują, że pomiędzy czwartkiem 9 marca a poniedziałkiem 13 marca temperatura w kraju spadnie drastycznie.
W niedzielę 12 marca minimalna temperatura powietrza na północy kraju może wynieść nawet -36 st. Celsjusza. Siarczystych mrozów należy spodziewać się również w trakcie dnia - temperatura w wielu regionach nie przekroczy -15 stopni Celsjusza.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.