Trwa ładowanie...

Pogoda na wiosnę i lato 2023. Jest eksperymentalna prognoza IMGW

Chociaż do początku wiosny trzeba jeszcze trochę poczekać, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił długoterminowe prognozy na nadchodzące miesiące. Jakie będą wiosna oraz lato? Jak wskazują eksperci IMGW, zrobi się upalnie.

Jest eksperymentalna prognoza na wiosnę i lato 2023Jest eksperymentalna prognoza na wiosnę i lato 2023Źródło: FORUM, fot: Kacper Kowalski / FORUM
d4703kv
d4703kv

Eksperymentalne prognozy pogody są opracowywane na podstawie obliczeń oraz wieloletnich obserwacji. Mają one charakter szacunkowy i dotyczą średnich wartości dla całych regionów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że "pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość". Przedstawianie przez instytut prognozy należy więc traktować orientacyjnie.

Pogoda na wiosnę i lato. Kwiecień z opadem powyżej normy

Synoptycy z Zakładu Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB szacują, że w kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Ta wynosi odpowiednio:

  • od 6,9 do 7,8 st. C w Gdańsku,
  • od 8,7 do 9,6 st. C w Warszawie,
  • od 8,8 do 9,6 st. C w Krakowie,
  • od 8,8 do 9,7 st. C w Poznaniu,
  • od 9 do 9,9 st. C we Wrocławiu,
  • od 6,8 do 7,6 st. C w Suwałkach,
  • od 7,4 do 8,1 st. C w Olsztynie,
  • od 8,2 do 8,9 st. C w Lublinie.
d4703kv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Maroko zachwyca na każdym kroku. "Wielu przewodników mówi po polsku"

Średnia miesięczna suma opadów może być natomiast wyższa od niemal trzydziestoletniej normy. Jak wyjaśnia IMGW, wartość "powyżej normy" oznacza, że kwiecień 2023 będzie prawdopodobnie "bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020".

Pogoda na wiosnę. Maj w zakresie normy wieloletniej

Zgodnie z szacunkami meteorologów, w maju 2023 zarówno średnia suma opadów, jak i średnia temperatura powietrza w Polsce mają mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Nie oznacza to oczywiście, że w tym miesiącu nagłe lub lokalne zjawiska pogodowe nie wystąpią w ogóle - przedstawiane mapy odnoszą się do średnich temperatur, notowanych zarówno za dnia, jak i w nocy oraz do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu.

Pogoda na wiosnę i lato w Polsce. Maj w zakresie normy wieloletniej IMGW
Pogoda na wiosnę i lato w Polsce. Maj w zakresie normy wieloletniejŹródło: IMGW

Pogoda na lato. Czerwiec i lipiec "powyżej normy"

Jak wynika z eksperymentalnej prognozy pogody, zarówno w czerwcu, jak i lipcu średnia temperatura powietrza będzie szacunkowo wyższa od normy wieloletniej. Suma opadów w przypadku obu miesięcy ma natomiast mieścić się w zakresie opracowanym na podstawie 29-letnich pomiarów. Jeżeli prognozy synoptyków się sprawdzą, tegoroczne lato może być upalne i suche.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4703kv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4703kv
Więcej tematów