PolskaPogoda może zaskoczyć. Prognoza długoterminowa na wiosnę

Pogoda może zaskoczyć. Prognoza długoterminowa na wiosnę

Niebawem możemy spodziewać się dużej zmiany w pogodzie. Zima stanie się jedynie wspomnieniem. Są już prognozy na kolejne miesiące.

Pogoda może zaskoczyć. Prognoza długoterminowa na wiosnę / Zdj. East News/Wxcharts
Pogoda może zaskoczyć. Prognoza długoterminowa na wiosnę / Zdj. East News/Wxcharts
Katarzyna Bogdańska

12.02.2022 | aktual.: 12.02.2022 10:18

Na południu Europy wiosna już się rozgościła. Już niebawem być może i my poczujemy pierwszy jej powiew. Jeszcze w ten weekend temperatury nie będą wysokie, bo do Polski napływa z zachodu chłodniejsze powietrze polarno-morskie, ale za to wreszcie możemy cieszyć się słońcem. Zapowiada się wyjątkowy ładny weekend.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował prognozę długoterminową na kolejne miesiące.

Pogoda na wiosnę

Według jeszcze ostrożnych prognoz kwiecień ma być cieplejszy niż w ostatnich trzydziestu latach, za to w maju spadnie więcej deszczu; marzec i czerwiec – w normie .

Dr Adam Jaczewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego informuje, że w marcu średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się w zakresie normy z ostatnich 30 lat. Cieplej jedynie będzie na północnym wschodzie. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy.

W kwietniu będzie cieplej, niż bywało w latach 1991-2020. Zgodnie z prognozą długoterminową średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna być powyżej normy wieloletniej z tych lat. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Więcej deszczu można się spodziewać na południowym wschodzie. Tam możliwa suma opadów poniżej normy wieloletniej.

Maj nie zaskoczy nas upałami. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w trzydziestoletniej średniej. Za to możemy spodziewać się więcej deszczu niż zwykle. Miesięczna suma opadów prognozowana jest powyżej normy wieloletniej.

W czerwcu podobnie, jak w maju średnia temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Mocniej popada na wschodzie, a w zachodniej części w normie, czyli jak średnio bywało w ostatnich 30 latach.

Adam Maliszewski podkreśla, że średnie temperatury wyliczane są na podstawie temperatur z całej doby. - Są to, zatem temperatury nocne, które są zazwyczaj niższe i dzienne, które są wyższe - wskazał.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaprognoza pogodywiosna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)