Trwa ładowanie...

Podkomisja Antoniego Macierewicza chciała rekonstrukcji wraku. Rosjanie odmówili

Podkomisja smoleńska w marcu wystąpiła do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku. Rosjanie po kilku miesiącach odpowiedzieli, że jest to niemożliwe.
Share
Podkomisja smoleńska twierdzi, że fachowa rekonstrukcja jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofy
Podkomisja smoleńska twierdzi, że fachowa rekonstrukcja jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofyŹródło: PAP
d3ksf1l

"Rekonstrukcja samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych" jest niemożliwa – stwierdzono w piśmie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Podkomisja informuje o nim w lipcu, choć datowane jest na 22 maja 2018 r.

"Stanowisko strony rosyjskiej świadczy o złej woli lub absolutnym braku kompetencji w zakresie badania katastrof lotniczych" – przekazano w komunikacie podkomisji smoleńskiej. I dodano, że Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) uznaje rekonstrukcję za "niezwykle istotną i pomocną" w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy.

"W sposób oczywisty fachowa rekonstrukcja, zgodna z zaleceniami ICAO, w żaden sposób nie zagraża naruszeniu, zmianie wyglądu i cech szczególnych elementów wraku samolotu. Przeciwnie jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofy" – ocenia podkomisja smoleńska w komunikacie.

d3ksf1l

Eksperci podkomisji mówią o eksplozji

Przypomnijmy, że w lutym eksperci podkomisji smoleńskiej w programie TVP Info pokazywali, gdzie dokładnie miano podłożyć ładunek wybuchowy. - Naszym zdaniem ładunek wybuchowy został umieszczony w tym miejscu, w którym według komisji Millera i MAK jest ślad po przecięciu brzozy – mówił Wiesław Binienda.

Zobacz także: "Premier Morawiecki walczył z komuną jako 13-latek? To możliwe"

Również w kwietniu w raporcie technicznym podkomisja stwierdza, że "TU-154M uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji". W czerwcu Prokuratura Krajowa poinformowała, że nie otrzymała od podkomisji Antoniego Macierewicza wyników badań i ekspertyz potwierdzających wybuch.

Przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych w latach 2011-2016 Maciej Lasek w wywiadzie dla WP zaznacza, że eksperci z podkomisji pod kierownictwem Antoniego Macierewicza nie byli w Smoleńsku, nie badali szczątków wraku i nie mają do nich dostępu.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3ksf1l

Podziel się opinią

Share
d3ksf1l
d3ksf1l
Więcej tematów