Antoni Macierewicz zaprezentował raport techniczny podkomisji smoleńskiej. Ustalenia komisji Millera "zostają anulowane"
W raporcie technicznym podkomisji MON stwierdzono, że "ustalenia komisji Millera okazały się nieprawdziwe". Zdaniem ekspertów podkomisji Antoniego Macierewicza "samolot TU-154M uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji". Raport trafi do prokuratury badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.
Jak poinformowano we wstępie do raportu technicznego "zbiera on i przedstawia istotne fakty, informacje i okoliczności, które nie zostały wzięte pod uwagę w raportach MAK i komisji Millera".
"Ustalenia komisji Millera okazały się w świetle przeprowadzonych badań nieprawdziwe, błędnie wskazując przyczyny katastrofy i potwierdzając niezgodne z prawdą ustalenia komisji MAK. Tym samym raport Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera z dnia 29 lipca 2011 r. w sprawie Katastrofy Smoleńskiej jest nieważny i niniejszym zostaje anulowany" – napisano.
We wstępie do raportu technicznego stwierdzono, że podkomisja MON "unieważnia klasyfikacje przyczyny katastrofy samolotu TU-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, jako kontrolowany lot ku ziemi spowodowany przez błąd pilota". Zdaniem kierowanej przez Antoniego Macierewicza komisji, świadczy o tym siedem ustaleń.
Podkomisja pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza nformuje, że rosyjscy kontrolerzy lotu w porozumieniu z dowódcą wojsk transportu lotniczego w Moskwie "konsekwentnie podawali błędne informacje załodze samolotu TU-154M podczas podejścia do lądowania".
Drugim powodem, dla którego podkomisja "anuluje" raport Millera jest to, że "wbrew jednoznacznym stwierdzeniom raportu Millera w kokpicie TU-154M w czasie katastrofy nie było gen. Błasika i nie miał on żadnego wpływu na przebieg katastrofy".
W raporcie technicznym stwierdzono też, że załoga Tupolewa przez cały podejmowała właściwe decyzje. "Około 16 min przed katastrofą pierwszy pilot podjął decyzję o odejściu w razie złej pogody nad lotniskiem i przeprowadzeniu jedynie próbnego podejścia. Na wysokości pozwalającej na bezpieczne odejście pierwszy pilot wydał komendę o odejściu na drugi krąg potwierdzoną przez drugiego pilota. Przez cały czas załoga prawidłowo odpowiadała kontrolerom podającym odległość od pasa lotniska".
Zobacz także: Deresz uderza w Macierewicza
Według zespołu Antoniego Macierewicza czwartym powodem jest to, że "samolot TU-154M uległ destrukcji w powietrzu w wyniku eksplozji".
Podkomisja stwierdziła też, że "najpierw nastąpiły eksplozje lewego skrzydła i doprowadziły do rozpadu struktury skrzydła". "Detonacje zniszczyły slot, żebra i dźwigary oraz poszycia i rozrzuciły ich fragmenty (...). Następnie od skrzydła oderwała się klapa, której części znaleziono rozrzucone na odległości ponad 400 m" - napisano we wstępie do raportu technicznego.
Z ustaleń podkomisji wynika, że "po przekroczeniu punktu TAWS 38 doszło do szeregu awarii: lewego silnika, generatora, klap, podwozia, pierwszej instalacji hydraulicznej i systemu wskazań kursu oraz niesprawności obu wysokościomierzy radiowych".
"Nad ziemią nastąpiła eksplozja w kadłubie samolotu TU-154M i całkowita awaria zasilania elektrycznego, zanim uderzył on w ziemię. Wybuch miał miejsce w lewej części kadłuba w rejonie trzeciej salonki" - wymieniono.
Antoni Macierewicz pytany czy ustalenia podkomisji są oficjalnym stanowiskiem państwa odparł, że takiego nie będzie do czasu opracowania końcowego raportu podkomisji. Kiedy to się stanie? Na to pytanie Macierewicz nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi zasłaniając się pracami prokuratury i ekspertów.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_