PiS zlekceważyło protest. Materiał Radia Zet znów w spocie partii
W sieci pojawił się spot PiS, na którym szef MON Mariusz Błaszczak zaprezentował czwarte pytanie referendalne. W materiale po raz kolejny wykorzystano fragmenty programu "Gość Radia Zet" - mimo wcześniejszego sprzeciwu stacji.
14.08.2023 | aktual.: 14.08.2023 10:14
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaprezentował czwarte pytanie referendalne.
W spocie pojawił się fragment rozmowy Bogdana Rymanowskiego z Janiną Ochojską. Europosłanka Koalicji Obywatelskiej została zapytana na antenie Radia Zet, o likwidację bariery na granicy Polski i Białorusi. - Kiedyś (mur - przyp. red.) będzie rozebrany - wskazała.
Po tej wypowiedzi szef MON oznajmia, że PiS "nie pozwoli na to, aby Polska była bezsilna, na coraz większą agresję ze strony Putina". - To państwo zdecydują, czy nasza granica będzie dalej konsekwentnie broniona. Czy będzie bezpieczna? - mówi Błaszczak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W spocie zapowiadającym pierwsze pytanie referendalne PiS również wykorzystał fragmenty programu "Gość Radia Zet", co spotkało się ze stanowczą reakcją rozgłośni.
Zarząd Grupy Eurozet opublikował oficjalne oświadczenie, w którym odniósł się do sprawy. "W związku z wykorzystaniem przez Komitet Wyborczy PiS fragmentu programu 'Gość Radia Zet' w spocie 'Oddajmy głos Polakom', który od dziś jest emitowany w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz w mediach społecznościowych PiS, stanowczo protestujemy przeciwko takiemu działaniu, gdyż narusza ono wizerunek Radia Zet jako niezależnego medium, które wobec polityki zawsze zachowuje bezstronność" - czytamy w komunikacie.
Dodano też, że "to kolejny raz", kiedy Prawo i Sprawiedliwość używa fragmentów programu, by "realizować swoje cele polityczne". "Tym razem jest to szczególnie oburzające, gdyż włącza markę Radia Zet do swojej kampanii wyborczej, co - podkreślamy z całą siłą - dzieje się bez naszej zgody" - napisał zarząd.
W oświadczeniu wyjaśniono, że stacja nie zgadza się, by jej materiały wykorzystywała jakakolwiek partia polityczna. "Jest to skandaliczna praktyka, która uderza w profesjonalny wizerunek naszych dziennikarzy i w niezależność polityczną naszej stacji" - podkreślono.
Pytania referendalne
16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. W poniedziałek PiS ogłosił treść czwartego - ostatniego - pytania referendalnego.
Czytaj także:
Źródło: Twitter/WP