Trwa ładowanie...

PiS mocne na wsi, ale w miastach traci poparcie. Nowy sondaż

PiS ma największe szanse na wygranie wyborów do sejmików wojewódzkich. Na partię rządzącą chce zagłosować 30 proc. wyborców. Na koalicję PO i Nowoczesnej swój głos chce oddać 17 proc. ankietowanych przez CBOS.

PiS mocne na wsi, ale w miastach traci poparcie. Nowy sondażŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d3t6ba7
d3t6ba7

Według najnowszego sondażu CBOS szanse na wprowadzenie największej liczby radnych do sejmików wojewódzkich ma PiS. Trzy czwarte uprawnionych deklaruje zainteresowanie jesiennymi wyborami samorządowymi i udział w głosowaniu.

Na miejsca w sejmikach wojewódzkich mogą liczyć jeszcze trzy inne ugrupowania. Kukiz'15 cieszy się poparciem 7 proc., PSL 6 proc., a SLD 5 proc. ankietowanych przez CBOS.

PiS wygrywa na wsi. Opozycja w miastach

Z sondażu CBOS-u wynika, że na PiS chce zagłosować 35 proc. mieszkańców wsi, a na PO i Nowoczesną 8 proc. Na lepszy wyniki może liczyć PSL. Na ludowców chce zagłosować 9 proc. ankietowanych.

Przewaga PiS maleje w miastach. Na partię rządzącą chce zagłosować 28 proc. wyborców w małych miastach, a na PO i Nowoczesną 13 proc. Im miasto jest większe, tym PiS ma jeszcze mniejszą przewagę. W miastach do 100 tys. mieszkańców PiS popiera 29 proc., a PO i Nowoczesną 21 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Jacek Żakowski: przestańmy udawać, że parlament coś znaczy

W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców PO i Nowoczesna nieznacznie wygrywa z PiS. Na opozycję chce oddać głos 32 proc. wyborców, a na PiS 31 proc. A w największych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) koalicja PO i Nowoczesnej ma prawie dwukrotną przewagę. Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej deklaruje 31 proc. badanych, a na PiS 17 proc.

d3t6ba7

Z sondażu CBOS-u wynika, że wyborami samorządowymi zainteresowanych jest 73 proc. uprawnionych do głosowania. Natomiast co czwarty Polak (27 proc.) nie interesuje się wyborami samorządowymi.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3t6ba7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t6ba7
Więcej tematów