Kreml reaguje na gigantyczne straty. Ściągają siatki
Trwa "pilna budowa specjalnych barier siatkowych", które mają ochronić rosyjskie rafinerie przed atakami ukraińskich dronów - podaje Reuters. Od początku 2024 roku drony znacznie uszkodziły kilka kluczowych obiektów w Rosji.
Reuters powołał się na szefa jednego z regionów oraz dwóch świadków - pracowników rafinerii. Ataki na kilka kluczowych takich miejsc sprawiły, że na początku marca Rosja wprowadziła tymczasowy zakaz eksportu benzyny i podwyższyła standardy sprzedaży oleju napędowego w obrocie giełdowym, aby chronić rynek krajowy.
Ataki na rosyjskie rafinerie
Ostatni zmasowany atak dronów na Rosję miał miejsce w nocy z piątku na sobotę. Bezzałogowce spadły m.in. na obiekt w obwodzie smoleńskim. Agencja zauważa, że Rosji udaje się stosunkowo szybko przeprowadzić naprawy w zaatakowanych jednostkach. Łączny spadek produkcyjny na skutek "awarii w wyniku wpływów zewnętrznych" to aż o 90,5 tys. ton dziennie, co stanowi blisko 10 proc. całkowitej wydajności produkcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana w Białym Domu? Ekspert ocenia szanse Trumpa
Na początku kwietnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że "Rosja robi wszystko, aby zminimalizować zagrożenie atakami na jej rafinerie i w przyszłości całkowicie je wyeliminować".
- Firma Bashnieft, spółka zależna rosyjskiego koncernu Rosnieft, instaluje specjalne bariery siatkowe w celu ochrony kluczowych instalacji w zakładach rafinacji ropy naftowej przed potencjalnymi atakami ukraińskich dronów - powiedział w piątek RIA Novosti gubernator Baszkirii Radij Chabirow.
Wymagają, aby wszyscy instalowali "sieci"
W ostatnich miesiącach Ministerstwo Energii i Rostechnadzor (Federalna Służba Nadzoru Środowiskowego, Technologicznego i Jądrowego) zdecydowanie zalecały, aby "wszystkie rafinerie ropy naftowej zainstalowały specjalne bariery siatkowe w celu ochrony zakładów produkcyjnych" - podają źródła, z którymi rozmawiali dziennikarze Reuters.
- Wymagają, aby wszyscy instalowali "sieci". Jest to ogólna nazwa różnych opcji ochrony biernej. Są to dość mocne konstrukcje. Koszty są spore, ale nieporównywalnie mniejsze niż odbudowa zniszczonego zakładu czy straty spowodowane przestojami - powiedział rozmówca agencji.
Dodał, że teraz nie ma standardowych projektów, ale "Rostechnadzor nad tym pracuje".
Siatki otaczają całą konstrukcję
- Teraz każdy określa i buduje dla siebie ochronę, biorąc pod uwagę cechy konkretnego obiektu. Sformułowano ogólne podstawowe parametry, którymi należy się kierować przy opracowywaniu takich projektów. Wielu już to zrobiło lub robi - zaznaczył technik jednego z koncernów.
"Rosyjskie firmy sprzedające tego typu zabezpieczenia promują na swoich stronach gigantyczne sieci metalowe, które niemal całkowicie otaczają ze wszystkich stron konstrukcje rafinerii i są utrzymywane w miejscu za pomocą lin przymocowanych do metalowych słupów wkopanych w ziemię" - pisze Reuters.