Pierwsze Leopardy zakupione od Niemców dotarły do Żagania
Do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu (Lubuskie) dotarło 11 czołgów Leopard 2A5 ze 119 zakupionych od Niemiec w listopadzie 2013 r. Maszyny przywieziono pociągiem - poinformował mjr Artur Pinkowski z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
16.05.2014 | aktual.: 16.05.2014 12:11
Dowódca brygady płk Krzysztof Pokropowicz zapewnił, że jednostka jest w pełni przygotowana na przyjęcie nowych czołgów i dodatkowego sprzętu. Pod względem logistycznym dysponujemy nowoczesnym zapleczem garażowym oraz obsługowo naprawczym - powiedział. Brygada znajduje się też w pobliżu jednego z największych w Polsce poligonów.
Do tej pory jednostka była niewielka; w styczniu szef MON Tomasz Siemoniak zapowiedział, że po przyjęciu nowych czołgów w brygadzie będzie 2-2,5 tys. nowych etatów.
- Czekają nas duże zmiany etatowo - strukturalne. Przed nami czas pozyskania nowych kadr oraz rozpoczęcie procesu szkolenia, którego efektem będzie osiągnięcie pełnej gotowości do podjęcia działań - dodał płk Pokropowicz.
Wartą ok. 180 mln euro umowę na dostawę 119 używanych czołgów ministrowie obrony Polski i Niemiec podpisali w listopadzie 2013 r. Zgodnie z nią do Polski trafią czołgi Leopard 2 przede wszystkim w wersji A5 (105 pojazdów), a także A4 oraz ponad 200 egzemplarzy sprzętu wsparcia i zabezpieczenia, m.in. wozy zabezpieczenia technicznego i ciężarówki. Dodatkowo do czołgów zostanie dostarczone specjalistyczne wyposażenie techniczne oraz laserowe symulatory strzelań.
Zgodnie z planami w pierwszym półroczu 2014 r. Wojsko Polskie ma otrzymać 49 czołgów, a do końca roku - 91. Dostawy mają się zakończyć w 2015 r. Stan techniczny czołgów ma pozwolić na ich eksploatację bez konieczności modernizacji przez co najmniej 15 lat. Po przejęciu nowych pojazdów Polska stanie się jednym z największych użytkowników tych czołgów na świecie.
Od dekady Wojsko Polskie używa 128 Leopardów 2 w wersji A4. Zostały one wyprodukowane w Niemczech w połowie lat 80. i przejęte przez Polskę za symboliczną kwotę z nadwyżek Bundeswehry. Służą głównie w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, kilkanaście kilometrów od Żagania. Brygady z Żagania i Świętoszowa oraz 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wchodzą w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.
Według zapowiedzi MON wkrótce ma się rozpocząć modernizacja dotychczas używanych czołgów. Jej pięcioletni koszt (2014-19) szacowany jest na ok. 1 mld zł. Zaplanowano m.in. całkowitą wymianę przyrządu obserwacyjno-celowniczego dowódcy, wymianę zintegrowanych modułów opancerzenia wieży, montaż mat przeciwodłamkowych oraz modernizację systemu kierowania ogniem, dzięki której będzie możliwość stosowania kolejnych dwóch rodzajów pocisków.
Czołg Leopard 2A5 skonstruowano i po pomyślnych testach wprowadzono do służby pod koniec 1990 roku. Załogę czołgu tworzą czterej żołnierze, a jego podstawowym uzbrojeniem są armata gładko lufowa 120 mm Rh-M-120, przeciwlotniczy km MG3A1 7,62 mm, sprzężony z armatą 7,62 mm km MG3A1 oraz 16 wyrzutni granatów dymnych. Jest to konstrukcja o wymiarach: 9,67 m długości całkowitej (z armatą), w tym 7,88 m długości kadłuba, 3,7 m szerokości oraz o masie bojowej 62,5 tony.