Pełnia jesiotrów 2023. To nie koniec sierpniowych pełni Księżyca
Pełnia Księżyca w sierpniu to zjawisko, którego wyczekuje wiele osób. W tym miesiącu będzie ona wyjątkowa, bowiem Srebrny Glob w pełni będzie można oglądać aż dwukrotnie. Kiedy nocne niebo rozświetli Księżyc jesiotrów?
Pełnie Księżyca to zjawiska cykliczne. Zazwyczaj występują raz w miesiącu. Zdarzają się jednak lata, w trakcie których Srebrny Glob rozświetla niebo w pełni dwukrotnie. Tak będzie w sierpniu, kiedy będziemy mogli podziwiać Księżyc Jesiotrów oraz Niebieski Księżyc. Kiedy to nastąpi?
Księżyc jesiotrów. Pierwsza z sierpniowych pełni
Pierwsza z pełni Księżyca, które będą miały miejsce w sierpniu, nazywana jest pełnią jesiotrów. Zjawisko to będzie można podziwiać we wtorek 1 sierpnia. Jego maksimum nastąpi o godzinie 20:33.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Księżycowa wyspa - jedyna taka w archipelagu
Sierpniowa pełnia określana jest kilkoma zwyczajowymi nazwami. Najczęściej spotykaną jest pełnia Księżyca jesiotrów, która została nadana przez dawnych mieszkańców Ameryki Północnej. Inne, spotykane nazwy to: pełnia zbożowa, pełnia czerwona i pełnia zielonej kukurydzy.
Pełnia w sierpniu 2023. Niebieski Księżyc pojawi się na niebie
Druga z pełni Księżyca, która wystąpi w sierpniu 2023, będzie miała miejsce pod koniec miesiąca, dokładnie 31 sierpnia o godzinie 3:37. Co ciekawe, ostatnia pełnia w lecie będzie również największą, którą będzie można podziwiać w tym roku. Zjawisko to nosi miano Superksiężyca.
Druga pełnia w sierpniu nazywana jest pełnią niebieskiego Księżyca. Nazwa ta nie ma jednak nic wspólnego z barwą Srebrnego Globu. Określenie tego zjawiska związane jest z angielskim powiedzeniem "once in a blue moon", które oznacza coś, co ma miejsce bardzo rzadko.
Sierpień to wyjątkowy miesiąc dla miłośników zjawisk astronomicznych. Oprócz dwóch pełni Księżyca, na nocnym niebie pojawią się również Perseidy, które są uznawane za najpiękniejsze "spadające gwiazdy", które można podziwiać w trakcie roku.