Niebieski Księżyc na niebie. Na to zjawisko trzeba było czekać 76 lat
Niebieski Księżyc pojawi się na niebie w sobotę 31 października. Takie zjawisko nie zdarza się zbyt często. Co więcej, to, które będziemy obserwować tym razem, ostatni raz miało miejsce 76 lat temu.
Niebieski Księżyc. Kiedy można go obserwować?
Niebieski Księżyc będzie widoczny na niebie w ostatni dzień miesiąca, dokładnie 31 października. Nie jest to zbyt częste zjawisko – zdarza się co około 2,5 roku. Tym razem będzie jeszcze bardziej wyjątkowe. Ostatni raz Niebieski Księżyc pojawił się w październiku w czasie II wojny światowej, w 1944 roku.
Niebieski Księżyc pojawi się na niebie w sobotę 31 października już o godzinie 15:51, chociaż oczywiście będzie najlepiej widoczny, gdy zrobi się ciemno. Według prognoz zachmurzenie ma być umiarkowane, więc jest szansa, że nic nie zakłóci nam obserwacji.
Co to jest Niebieski Księżyc?
Zjawisko to nie jest związane z barwą Księżyca. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania "once in a blue moon", czyli "coś bardzo rzadkiego". Niebieski Księżyc to bardzo rzadkie zjawisko. Określamy tak pełnię Księżyca, jeśli ta występuje drugi raz w miesiącu.
Zwykle mamy jedną pełnię miesięcznie, ponieważ ta faza Księżyca przypada średnio co 29,5 dnia. Nieczęsto zdarza się, by dwie pełnie wystąpiły w tym samym miesiącu. Z takim zjawiskiem mamy do czynienia co około 2,5 roku. Wówczas druga pełnia w miesiącu nazywana jest pełnią Niebieskiego Księżyca.
W październiku 2020 mieliśmy już pełnię, która przypadła na początku miesiąca, 1 października. Ta, którą będzie można obserwować w sobotę 31 października, będzie już druga, stąd też określa się ją jako Niebieski Księżyc.
Warto podać też i inne ciekawostki z nim związane. Pierwsza z nich jest także, że ostatni raz Niebieski Księżyc pojawił się w październiku dokładnie 76 lat temu, w 1944 roku. Druga dotyczy konkretnej daty zbliżającej się pełni – poprzednia pełnia Księżyca, która miała miejsce 31 października, była 19 lat temu. Wtedy nie był to jednak Niebieski Księżyc.