PolskaNiebieski księżyc. Kiedy oglądać blue moon? Wyjątkowa pełnia już 22 sierpnia

Niebieski księżyc. Kiedy oglądać blue moon? Wyjątkowa pełnia już 22 sierpnia

Niebieski księżyc, czyli najbliższa pełnia księżyca, która wypada w nocy z 21 na 22 sierpnia będzie wyjątkowa. Na niebie pojawi się "blue moon". To rzadkie zjawisko. Ma związek porami roku

Niebieski księżyc to wyjątkowe zjawisko w kalendarzu
Niebieski księżyc to wyjątkowe zjawisko w kalendarzu
Źródło zdjęć: © Pixabay

Pełnia księżyca to na ogół nic nadzwyczajnego i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy ją podziwiać średnio co 2 tygodnie. Występuje na przemian z nowiem, czyli okresem, gdy tarcza księżyca w ogóle nie jest widoczna. Raz na jakiś czas, jednak możemy na niebie podziwiać wyjątkowe zjawisko.

Niebieski księżyc. Blue moon 22 sierpnia

Takie jak np. niebieski księżyc, który pojawia się na niebie średnio co 2,5 roku. Właśnie pełnię niebieskiego księżyca tzw. blue moon zobaczymy w nocy 22 sierpnia. Należy jednak podkreślić, że nazwa jest nieco myląca, bo nie oznacza wcale, że księżyc przybierze niebieską barwę, czy chociaż poświatę.

Nazwa niebieski księżyc inaczej blue moon nie odnosi się wprost do barwy księżyca, a do wyjątkowości zjawiska. Niebieskim księżycem nazywa się trzecią pełnią, kiedy w jednej porze roku występują aż cztery. A to zdarza się rzadko, bowiem średnio jedna pora trwa 3 miesiące i przypadają na nią trzy pełnie księżyca. W słowniku astronomicznym niebieskim księżycem nazywa się też drugą pełnię w tym samym miesiącu.

Pełnie księżyca podczas lata 2021 wypadają na dni:

  • 24 czerwca
  • 24 lipca
  • 22 sierpnia
  • 21 września

Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia jesienią 2021, a kolejna niebieska pełnia przypada dopiero w 2023 roku.

Niebieski księżyc. Nazwa (nie)przypadkowa

W języku angielskim w potocznym języku używa się sformułowania "once in a blue moon", który możemy przetłumaczyć, że coś się przydarza "raz na niebieski księżyc", czyli bardzo rzadko. Bo faktycznie zjawisko niebieskiego księżyca zdarza się rzadko, a jeszcze rzadziej faktycznie księżyc może sprawiać wrażenie niebieskiego.

Na ogół niebieski księżyc ma swoją zwyczajną srebrzystą, lub lekko czerwonawą barwę, ale może się zdarzyć, że przybierze niebieską poświatę. Dzieje się tak, kiedy w atmosferze będzie więcej cząsteczek o rozmiarze mikrometra, wówczas atmosfera spełni rolę filtra, który w naszych oczach zabarwi księżyc na niebiesko.

Potężny wybuch gwiazdy RS Ophiuchi. Możesz zobaczyć ją gołym okiem na niebie

Źródło artykułu:WP Wiadomości
księżycpełnia księżycaastronomia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)