Chmury mammatus. Niezwykłe zjawisko na niebie w Warszawie. Zwiastują jedno. Zobacz zdjęcia
W czwartek po południu mieszkańcy Mazowsza mogli zaobserwować rzadkie zjawisko meteorologiczne. Na niebie pojawiły się mammatusy, chmury przypominające wyglądem bąble.
Zjawisko wystąpiło m.in. nad warszawskim Mokotowem oraz Pragą-Południe. Fotografie przedstawiające niesamowite mammatusy otrzymaliśmy na dziejesie.wp.pl.
Czym są chmury mammatus? Wyjaśniamy
Chmury mammatus charakteryzują się zaokrąglonymi wypustkami, przypominającymi worki, bąble lub wymiona - stąd też pochodzi ich nazwa. Występują najczęściej na spodach chmur cumulonimbus. Eksperci ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz wyjaśniają, że często towarzyszą im gwałtowne i silne burze.
Mammatusy związane są też z ruchami powietrza w górnej troposferze. Zjawisko pojawia się czasem również przy chmurach typu stratocumulus, altocumulus i cirrus.
- To, co obserwowaliśmy na warszawskim niebie w czwartek, nazywa się zjawiskiem mamma. To przypominające krowie wymiona wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury burzowej, na przykład cumulonimbusa lub stratocumulusa. Mammatusy najczęściej można zaobserwować podczas gwałtownych burz. To krótkotrwałe, ale bardzo efektowne zjawisko - tłumaczy z kolei Martyna Płecha z portalu tvnmeteo.pl.
Obserwowane na niebie wymiona powstają podczas bardzo silnego napływu chłodniejszego powietrza nad ciepłe powietrze. Na skutek tego procesu ciepłe powietrze paruje i unosi się do góry, w efekcie czego dochodzi do skraplania się pary wodnej.
Zobacz też: Zaskakujące niebo nad Warszawą. Wygląda jak folia bąbelkowa
Źródło: Polscy Łowcy Burz; tvnmeteo.pl