Trwa ładowanie...

Papież Franciszek wkrótce abdykuje? Spekulacje w mediach

Włoskie i katolickie media obfitują w spekulacje, że 85-letni Franciszek może pójść w ślady Benedykta XVI. Ma to związek z coraz większymi problemami z poruszaniem się, które zmusiły go do korzystania z wózka inwalidzkiego przez ostatni miesiąc. Pogłoski nasiliły się także po zapowiedzi Watykanu o wizycie papieża w L'Aquilli.

Share
Papież Franciszek wkrótce abdykuje? Papież Franciszek wkrótce abdykuje? Źródło: PAP, fot: FABIO FRUSTACI
d3sck5y

Stolica Apostolska ogłosiła, że papież Franciszek zamierza w połowie sierpnia odwiedzić włoskie miasto L'Aquilla. Tam Ojciec Święty ma wziąć udział w "Święcie Przebaczenia". Miejsce to jest szczególnie, ponieważ w bazylice znajduje się grób papieża Celestyna V, który abdykował w XIII wieku. 4 lata przed abdykacją to miejsce odwiedził także Benedykt XVI, jednak jego wizyta była spowodowana trzęsieniem ziemi, w którym zginęło 308 osób.

Papież ogłosił nominacje kardynalskie

Pogłoski przybrały na sile, gdy Franciszek nominował pod koniec maja 21 nowych kardynałów. 16 będzie elektorami podczas następnego konklawe, pięciu przekroczyło już wiek 80 lat.

Wśród nich są bliscy współpracownicy papieża. Watykańscy komentatorzy zauważają, że w gronie 133 hierarchów jest już 95 kardynałów nominowanych przez obecnego papieża. Dzięki temu Franciszek ma mieć "większy wpływ" na wybór swojego następcy.

d3sck5y

Kolejnym argumentem jest termin zwołania konsystorza (zgromadzenie określonego gremium w celu rozwiązania ważnych spraw), który przypada na 27 sierpnia. We Włoszech to czas wakacji, wiele urzędów nie pracuje, co ma również wpływ na sam Watykan. Jak podaje agencja AP, ta nietypowa pora spotkania z hierarchami sugeruje, że papież może mieć na myśli "coś niezwykłego" - pisał jeden z watykanistów.

Również problemy zdrowotne mają utrudniać papieżowi sprawowanie funkcji. Od kilku tygodni z powodu zwyrodnienia stawu kolanowego, papież zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. To z tego powodu na początku maja przeszedł zabieg infiltracji kolana.

Zagraniczne wizyty papieża

W dniach od 2 do 7 lipca Franciszek złoży wizytę w Demokratycznej Republice Konga i w Sudanie Południowym, a od 24 do 30 lipca będzie w Kanadzie. We wrześniu do Kazachstanu.

d3sck5y

źródło: PAP / AP

Kontrowersyjne słowa Franciszka. "To jest dla mnie szokujące"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3sck5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sck5y
Więcej tematów