Trwa ładowanie...
d1avj4v

Pakiet Katowicki został przyjęty. Koniec Szczytu Klimatycznego w Katowicach

Zakończenie Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach nie obyło się bez kłopotów. Dopiero w sobotę ok. godz. 22.00 uczestnicy przyjęli dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sesja plenarna Szczytu Klimatycznego w Katowicach
Sesja plenarna Szczytu Klimatycznego w Katowicach (PAP, Fot: Andrzej Grygiel)
d1avj4v

Projekt dokumentu końcowego, zwany Pakietem Katowickim, został opublikowany dopiero w sobotę wieczorem. Potem przedstawiono go na sesji plenarnej COP24. Wobec braku sprzeciwu odnośnie poszczególnych punktów dokumentu, został on przyjęty. Pakt Katowicki ma być niejako mapą drogową realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., czyli pierwszej globalnej umowy na rzecz ochrony klimatu. Państwa zobowiązały się wówczas, że podejmą działania na rzecz zatrzymania globalnego ocieplenia.

Ostatnia sesja miała się rozpocząć w sobotę przed południem, ale ostatecznie zaczęła się ok. godz. 21.30 - informuje rmf.fm za PAP. Przekładano ją kilka razy z powodu sprzeciwu Brazylii i Turcji. Ta ostatnia chciała, aby usunięto ją z grupy państw rozwiniętych i wpisania do tych rozwijających się. Dzięki temu mogłaby dostać większe fundusze na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Brazylia natomiast żądała korzystniejszych dla siebie rozwiązań w międzynarodowym handlu emisjami gazów cieplarnianych po 2020 r. Ostatecznie ustalono, że strony nie doszły w tej sprawie do zgody i usunięto cały rozdział poświęcony tej tematyce.

Gratulacje od prezydenta i premiera

d1avj4v

Zadowolenie z ustaleń szczytu wyraził na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Nazwał go "sukcesem" i pogratulował ministrom Michałowi Kurtyce i Rafałowi Bochenkowi za prowadzenie i organizację wydarzenia.

Gratulacje ministrowi Kurtyce złożył także premier Mateusz Morawiecki.

Szczyt klimatyczny w Katowicach rozpoczął się w niedzielę 2 grudnia i trwał blisko dwa tygodnie. Wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw świata. Jak podają władze Katowic, w sumie, wraz z obserwatorami i dziennikarzami, uczestniczyło w nim ponad 21,5 tys. osób. Kolejny szczyt klimatyczny ma odbyć się w Chile. O pierwszych dniach szczytu pisaliśmyTUTAJ.

d1avj4v

Źródło: rmf.fm, TVP Info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1avj4v

Podziel się opinią

Share

d1avj4v

d1avj4v
Więcej tematów