Ofensywa talibów w Afganistanie. USA przygotowują się na upadek Kabulu, spełnia się najczarniejszy scenariusz
Afganistan: trwa ofensywa talibów, którzy zajęli już drugie i trzecie pod względem wielkości miasto w kraju. Wkrótce może dojść do upadku Kabulu, stolicy państwa. Tego obawiają się USA, które szykują się na najczarniejszy scenariusz.
W ciągu niespełna tygodnia talibowie przejęli kontrolę nad 12 z 34 stolic afgańskich prowincji.
Jak poinformowały afgańskie władze w nocy z czwartku na piątek, talibowie zdobyli położony na południu kraju Kandahar. Wcześniej w czwartek talibowie wkroczyli do Heratu, trzeciego pod względem wielkości miasta Afganistanu.
Według amerykańskiego "Washington Post" administracja USA przygotowuje się na upadek stolicy Afganistanu, do którego może dojść znacznie szybciej niż przewidywano. - Wszystko zmierza w złym kierunku - powiedziała "WP" jedna z osób, które zna ustalenia wywiadu wojskowego, podkreślając, że spełnia się najczarniejszy scenariusz.
Amerykańskie wojsko ocenia, iż załamanie może nastąpić w ciągu 90 dni. Inni byli zdania, że może do tego dojść w ciągu zaledwie miesiąca. Część przedstawicieli władz USA oceniają sytuację w Afganistanie jako bardziej tragiczną niż w czerwcu - wówczas przedstawiciele wywiadu wskazywali, że upadek może nastąpić już w ciągu sześciu miesięcy po wycofaniu sił USA.
Sikorski zgadza się z Jakim, ale radzi mu "popracować nad angielskim"
Tymczasem Departament Stanu zdecydował o wysłaniu dodatkowych żołnierzy na lotnisko w Kabulu. Mają oni umożliwić ewakuację pracowników amerykańskiej ambasady i Afgańczyków, którzy współpracowali z Amerykanami. Podobne kroki podejmuje Kanada oraz Wielka Brytania.
Telewizja Global News podaje, że w budynku ambasady Kanady znajduje się także grupa afgańskich rodzin z dziećmi. Jak wynika z ich doniesień, pracownicy ambasady przygotowują się również do zniszczenia tajnych dokumentów.
USA wycofuje wojska z Afganistanu. To ośmieliło talibów
14 kwietnia 2021 roki prezydent USA Joe Biden ogłosił całkowite wycofanie z Afganistanu pozostających tam ok. 3,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Razem z nimi wycofują się też żołnierze z innych państw tworzących koalicję złożoną z państw NATO i kilku krajów stowarzyszonych z Sojuszem. Ostatni żołnierze mają opuścić Afganistan 31 sierpnia.
W regionie, zgodnie z planem, ma pozostać jedynie ok. 650 żołnierzy, których zadaniem będzie ochrona amerykańskiej ambasady w Kabulu.