Trwa ładowanie...

Szczyt bezczelności. Dali znać, że nie aresztują Putina [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 426. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W sierpniu w RPA odbędzie się szczyt BRICS, organizacji, której członkami są Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Zaproszenie na to spotkanie otrzymał już Putin. Pojawił się jednak problem: po wydaniu nakazu aresztowania przywódcy z Kremla przez Międzynarodowy Trybunał Karny, władze RPA powinny go zatrzymać, gdy tylko pojawi się na terytorium tego kraju. Rządząca partia znalazła jednak sposób jak ten nakaz ominąć. Rozwiązanie jest proste: wystarczy wycofać swoje członkostwo w tej międzynarodowej organizacji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Putin ma tam jechać. Znaleźli sposób, jak ominąć nakaz aresztowaniaPutin ma tam jechać. Znaleźli sposób, jak ominąć nakaz aresztowaniaŹródło: EPA, PAP, fot: MIKHAIL METZEL
d1ncuju
d1ncuju
  • Ukraińska ziemia skrywa niebezpieczne niespodzianki. Mieli się o tym przekonać rosyjscy żołnierze, którzy kopali okopy w okupowanej części obwodu zaporoskiego. Zakazili się tam groźną bakterią.
Trwa łączenie
21:44, 25.04.2023

Wojna w Ukrainie trwa, tymczasem premier Denys Szmyhal zapowiada już odbudowę sześciu zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości. - Odbudujemy je według eksperymentalnego projektu - dodał.  

Projekt obejmie: Borodziankę i Moszczun w obwodzie kijowskim, Trościaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim oraz Jahidne w obwodzie czernihowskim.

- Wszystkie te miejscowości zostały strasznie zniszczone. Teraz właśnie od nich zaczynamy odbudowę zgodnie z zasadą 'lepiej niż było' - podkreślił Szmyhal.

21:36, 25.04.2023

Ukraina planuje wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Iranu, który wspomaga Rosję dostawami broni, przede wszystkim dronami Shahed. Miałyby obowiązywać przez 50 lat - poinformowała we wtorek ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, cytowana przez portal Kyiv Independent.

"Wcześniejsze sankcje nałożone przez Ukrainę i naszych partnerów na osoby i firmy bezpośrednio zaangażowane w dostawy broni do Rosji nie zostały, niestety, potraktowane poważnie jako ostrzeżenie” – powiedziała Swyrydenko.

21:22, 25.04.2023

Ławrow zabrał głos po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zareagował na odmowę przyznania wiz rosyjskim dziennikarzom. - Zachód ostro zaczął "atakować" media, które nie są mu posłuszne - stwierdził w trakcie konferencji prasowej. Padły też ostre słowa o Ukrainie. 

21:05, 25.04.2023

Rosja może zakończyć ogłoszone przez siebie moratorium na rozmieszczenie naziemnych nuklearnych rakiet średniego i krótkiego zasięgu - oświadczył w wywiadzie dla TASS Władimir Jermakow, przedstawiciel rosyjskiego MSZ, stojący na czele departamentu ds. nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i kontroli zbrojeń w tym resorcie. -  Gotowość Rosji do dalszego przestrzegania jednostronnego moratorium na rozmieszczenie rakiet lądowych średniego i krótkiego zasięgu w niektórych regionach będzie zasadniczo zależeć od konkretnych parametrów zasięgu amerykańskich rakiet. Ale nawet teraz możemy śmiało powiedzieć, że destabilizujące programy wojskowe Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników sprawiają, że nasze moratorium jest coraz bardziej kruche, zarówno w regionie Azji i Pacyfiku, jak i w Europie - stwierdził Jermakow. 

20:57, 25.04.2023

Na Ukrainie jako ochotnicy w zagranicznym legionie walczy około 70 Francuzów, 10 zginęło w boju - podał we wtorek dziennik "Le Monde”. 

20:49, 25.04.2023

Rosja podwoiła na Morzu Czarnym liczbę okrętów, zdolnych przenosić rakiety "Kalibr". Są one zdolne wystrzelić 24 takie pociski - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe".

20:34, 25.04.2023

Putin ukrywa się w schronach, a w trakcie publicznych wystąpień na scenę zamiast niego wychodzi sobowtór - tak uważa wielu ekspertów, obserwujących poczynania Kremla. - To kłamstwo. Putin jest jeden - twierdzi Dmitrij Pieskow. Podkreśla, że rosyjski przywódca "nie siedzi w żadnym bunkrze". 

20:21, 25.04.2023

Kanadyjscy parlamentarzyści pracują nad propozycjami pomocy dla ukraińskich rolników, a wśród rekomendacji znajdują się m.in. propozycje budowy w Polsce elewatorów na ukraińskie zboże.

W najnowszym raporcie na temat globalnego bezpieczeństwa żywnościowego komisja ds. rolnictwa kanadyjskiej Izby Gmin wskazała, że Kanada w ramach pomocy Ukrainie może dostarczyć „dodatkowe możliwości magazynowania”. Portal National Newswatch cytował we wtorek przewodniczego komisji Kody Blois, który powiedział, że komisja sugeruje rządowi niezwłoczne wsparcie budowy elewatorów na ukraińskie zboże w Polsce, na granicy z Ukrainą.

20:13, 25.04.2023

Władze Rygi opowiedziały się za usunięciem z centrum miasta pomnika Aleksandra Puszkina. Nie wiadomo jeszcze, dokąd ani kiedy będzie przeniesiony pomnik rosyjskiego poety. 

20:08, 25.04.2023

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Nikopol i Marganec, miejscowości położone na zachodnim brzegu Dniepru. Ranne zostały dwie kobiety, pociski zniszczyły wiele domów prywatnych, linię energetyczną i gazociąg.

20:05, 25.04.2023

Jak informuje rosyjski kanał Baza na Telegramie, w ostatnich dniach odnotowano kilka przypadków podpalenia szafek przekaźnikowych na kolei w wielu obwodach Rosji. Incydenty te powodują zakłócenia w ruchu pociągów.

20:03, 25.04.2023

Przebywający w Hiszpanii prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva skrytykował we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. Podkreślił jednak, że jego zdaniem w tej "szalonej wojnie" nikt nie mówi o pokoju. 

19:57, 25.04.2023

Teraz jest taka śmieszna teoria: kraje Zachodu zapewnią teraz Ukrainie udaną kontrofensywę, a potem poprozą Ukrainę, prezydenta Zełenskiego o rozpoczęcie negocjacji. Ale to jest jakaś schizofreniczna logika. My chcemy, żeby z terytorium Ukrainy nie pochodziły żadne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, a te zagrożenia kumulują się tam od długiego, długiego czasu, zwłaszcza po zamachu stanu w lutym 2014 roku - powiedział podczas konferencji po obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

19:50, 25.04.2023

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli. 

19:40, 25.04.2023

Pracownik ambasady Mołdawii w Moskwie został uznany za osobę niepożądaną w ramach retorsji za wydalenie 19 kwietnia przez MSZ w Kiszyniowie przedstawiciela rosyjskiej ambasady w tym mieście - podały we wtorek mołdawskie media.

Według nich osobą, którą władze Rosji uznały za persona non grata, jest Valeriu Manea, I sekretarz sekcji konsularnej ambasady Mołdawii w Moskwie.

Z ustaleń mołdawskich mediów wynika, że Rosja zakazała też wjazdu na swoje terytorium szefowej MSW Mołdawii Anie Revenco, a także trzem deputowanym rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności (PAS). Są nimi Oazu Nantoi, Olesea Stamate oraz Lilian Carp.

19:29, 25.04.2023

"Zdesperowany dziadek" - tak skomentował decyzję Joe Bidena o ponownym starcie w wyborach prezydenckich w USA wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.  "Na miejscu amerykańskich wojskowych natychmiast przygotowałbym fikcyjną walizkę z fałszywymi kodami nuklearnymi ma wypadek jego zwycięstwa, by uniknąć nieodwracalnych konsekwencji" - napisał na swoim kanale na Telegramie Miedwiediew.

19:14, 25.04.2023

W sprawie ukraińskich produktów rolnych zależy nam na wypracowaniu takich narzędzi, które będą służyć Polsce, Unii Europejskiej, Ukrainie, naszym rolnikom przez wiele lat - oświadczył szef polskiego resortu rolnictwa Robert Telus we wtorek w Luksemburgu, gdzie odbywa się spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.

- Mieliśmy spotkanie nieformalnej koalicji państw przyfrontowych. Utrzymujemy jedność w negocjacjach z Komisją Europejską. KE wyraziła zgodę na pięć naszych produktów (pszenica, kukurydza, rzepak, nasiona słonecznika i olej słonecznikowy), kolejne produkty jeszcze negocjujemy - przekazał polski minister.

- Chcemy, żeby oprócz tych pięciu były jeszcze mąka, miód, cukier, owoce miękkie (zamrożone), jajka, mięso (zwłaszcza drób), mleko i produkty mleczne oraz sok jabłkowy, koncentrat jabłkowy. O tych produktach rozmawiamy - dodał, zastrzegając, że nikt nie chce blokować tranzytu z Ukrainy.

19:05, 25.04.2023

Konferencja przewodniczących państw UE w Pradze zakończyła się ważnymi konkluzjami, w których mowa jest m.in. o szeroko rozumianej odbudowie Ukrainy po wojnie i o włączeniu się państw europejskich w tę odbudowę - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Witek w poniedziałek i wtorek wzięła udział w konferencji przewodniczących państw UE w Pradze. W konferencji uczestniczył też marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

19:00, 25.04.2023

- Jestem przekonany, że wcześniej czy później strona ukraińska dostanie taki sprzęt którym będzie mogła również prowadzić działania zmierzające do wyparcia wroga ze swojego terytorium - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 senator PiS, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. 

Pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wojna w Ukrainie może się zakończyć kompromisem, a nie ostatecznym rozstrzygnięciem, Skurkiewicz stwierdził, że "oczywiście jakiś kompromis musi nastąpić, ale karta przetargowa Ukrainy musi być znacząca i kluczowa".

18:33, 25.04.2023
pilne

W tureckim dzienniku urzędowym opublikowano we wtorek rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 maja będzie obowiązywać 130-proc. cło na importowaną z Ukrainy pszenicę, jęczmień i kukurydzę. Władze Turcji podjęly tę decyzję, by ochronic krajowych producentów.

18:24, 25.04.2023

W lutym 2023 roku Główny Zarząd Operacyjny Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej poinformował o "udanych operacjach kamuflażu operacyjnego”, które miały przekonać ukraiński wywiad o możliwości nowego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Jak pisze rosyjski serwis "Radio Svoboda", jest to zapisane w ujawnionych dokumentach Pentagonu. Stosowna operacja miała miejsce od 3 do 10 lutego.

18:20, 25.04.2023

Wkrótce Kijów otrzyma pierwszą partię wagonów metra z Warszawy - poinformował we wtorek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łącznie kijowska kolej podziemna ma otrzymać 60 wagonów. 

- Do transportu obecnie praktycznie gotowych jest sześć wagonów - przekazał Kliczko. Część pociągów ma przewozić pasażerów, niektóre wagony natomiast mają służyć jako zasoby części. - Dla kijowskiego metra to istotna pomoc, bo 80 proc. składów jest produkcji radzieckiej - dodał mer.


18:02, 25.04.2023

"Rosyjscy najeźdźcy nadal dokonują grabieży na terytorium Ukrainy. W szczególności we wsi Kardaszinka w rejonie skadowskim w obwodzie chersońskim żołnierze rosyjskich sił okupacyjnych nocą przeszukują domy, kradną cywilom sprzęt AGD i samochody" - informuje ukraiński sztab generalny. 

17:57, 25.04.2023

Wróg nadal wykorzystuje placówki edukacyjne dla dzieci na tymczasowo okupowanych i zdobytych terytoriach do własnych celów. Rozmieszcza w nich swoje obiekty wojskowe, osłaniając się "żywą tarczą” - dziećmi i nauczycielami. I tak w osadzie Urzuf, w rejonie Mariupola, na terenie jednego z obozów dziecięcych, umieszczono ok. 200 żołnierzy rosyjskich sił okupacyjnych - poinformował ukraiński sztab generalny.

17:46, 25.04.2023

W graniczącej z Rosją Narwie na wschodzie Estonii rozpoczęto we wtorek demontaż tablic z nazwami ulic upamiętniającymi sowiecką okupację - poinformował dziennik "Postimees".

Do zmiany doszło na podstawie decyzji rady miejskiej Narwy. Dotychczasową ulicę Ancisa Daumana, przewodniczącego Komitetu Wojenno-Rewolucyjnego w Narwie i żołnierza Związku Radzieckiego zmieniono na ulicę Kivilinna. Ulica Alberta-Augusta Tiimanna - przewodniczącego komitetu wykonawczego Estońskiej Komuny Robotniczej w Narwie w latach 1918–1919 - to obecnie ulica Soldina.

17:38, 25.04.2023

- Amerykanie i Europejczycy rażąco spekulują na temat Ukrainy, próbując szantażem i groźbami przeciągnąć na swoją stronę kraje rozwijające się i w ten sposób odwrócić ich uwagę od problemów Bliskiego Wschodu i innych regionów Południa: mówią: "Teraz pokonamy Rosję i wszystko samo się ułoży" - stwierdził Ławrow na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym sytuacji na Bliskim Wschodzie.

- W ten sposób kryzysy, których rozwiązaniem zainteresowane są kraje rozwijające się, stają się ofiarą podwójnych standardów i kolonialnych instynktów Zachodu, który obsesyjnie kieruje się egoistycznymi interesami, aby dyktować swoje żądania całemu światu, ignorując kulturę i tradycje innych narodów i ogólnie kpiąc z prawa międzynarodowego - stwierdził Ławrow.

17:15, 25.04.2023

RPA znalazło sposób na ominięcie nakazu aresztowania Putina, wydanego w ubiegłym miesiącu przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Prezydent tego kraju Cyril Ramaphosa powiedział, że jego rządząca partia ANC postanowiła wycofać członkostwo RPA w tym organie. Przypomnijmy, że w sierpniu 2023 RPA będzie gospodarzem szczytu BRICS, który planuje odwiedzić Putin. 

Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, TASS, ria.ru, bbc.com, reuters.com, cnn.com, unian.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ncuju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1ncuju
Więcej tematów