Trwa ładowanie...

Nowoczesna: na program "Rydzyk plus" rząd wydał już 30 mln zł

Nowoczesna pyta premier Beatę Szydło o skalę wsparcia z publicznych środków dla dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka. Według wyliczeń Nowoczesnej, na dofinansowanie różnych inicjatyw o. Rydzyka miało trafić ponad 30 mln zł. Posłanka Paulina Hennig-Kloska mówi nawet o programie "Rydzyk plus".

Nowoczesna: na program "Rydzyk plus" rząd wydał już 30 mln złŹródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d32vq7p
d32vq7p

- Chcieliśmy zapytać PiS, jaki układ jest pomiędzy rządem a prezesem Rydzykiem. Czy jest tak, że jest to transakcja wymienna, w której pieniądze są przekazywane w zamian za poparcie? - powiedziała posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

Jak mówiła, PiS "pomija w zasadzie w codziennych przekazach bardzo istotny program rządowy pod tytułem 'Rydzyk plus'". - Podliczyliśmy wstępnie bilans tego programu, na dziś to już ponad 30 mln zł - powiedziała Hennig-Kloska.

Przekonywała, że Nowoczesna akcją "Misiewicze" pokazała Polakom, jak "krótką ławkę" i słabą kadrę ma PiS. - Akcją "Rydzyk plus" będziemy chcieli pokazać Polakom na co rząd wydaje publiczne pieniądze - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

d32vq7p

Dodała, że Nowoczesna złożyła oficjalne zapytanie do premier Szydło, "czy są jeszcze inne wydatki o których nie wiemy". - I jaka jest cała skala wsparcia dla konsorcjum prezesa Rydzyka ze strony poszczególnych ministerstw - powiedziała Hennig-Kloska.

Joanna Scheuring-Wielgus dodała, że Rydzyk "wywalczył" 26 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pieniądze te, jak pokazywali na planszach politycy Nowoczesnej, miały ich zdaniem być przekazane z tytułu odszkodowania dla fundacji Lux Veritatis za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej.

Według Nowoczesnej, Ministerstwo Sprawiedliwości ma przeznaczyć 3 mln zł na zorganizowanie szkoleń medialnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Po co nam eksperci skoro za 3 mln zł prezes Tadeusz Rydzyk może wyszkolić medialnie ludzi ministra Zbigniewa Ziobro - powiedziała Scheuring-Wielgus.

Mówiła także, że za 700 tys. zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafi na utworzenie i prowadzenie ośrodka debaty międzynarodowej w Toruniu, a 200 tys. zł na projekt "współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016".

d32vq7p

Nowoczesna podała również, że 140 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma trafić do TV Trwam na promocję czytelnictwa.

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz powiedział, że jego ugrupowanie prowadzi zbiórki publiczne na działalność partii, ale zaraz po tym, jak rozliczy te fundusze przedstawia opinii publicznej dokładny wykaz na co ten pieniądze zostały przeznaczone.

Skierował do o. Rydzyka m.in. pytanie, co się stało z pieniędzmi zbieranymi na ratowanie Stoczni Gdańskiej.

d32vq7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32vq7p
Więcej tematów