Trwa ładowanie...
d1au05g

Nowi eksperci prokuratury ws. Smoleńska. "Są światowej sławy"

Prokuratura Krajowa informuje o nowej grupie międzynarodowych ekspertów zaangażowanych w wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Śledczy zapowiadają, że celem współpracy jest opracowanie ekspertyzy ws. tragedii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura wyjaśnia, że podczas pobytu w Warszawie specjaliści zostali zapoznani z dotychczasowym przebiegiem śledztwa
Prokuratura wyjaśnia, że podczas pobytu w Warszawie specjaliści zostali zapoznani z dotychczasowym przebiegiem śledztwa (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d1au05g

"Kilkunastu specjalistów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, spędziło w Warszawie ostatni tydzień na zaproszenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka" - stwierdza w komunikacie zespół prasowy Prokuratury Krajowej. Nie podano nazwisk ekspertów, ale podkreślono, że cieszą się oni "światową sławą".

Śledczy informują, że eksperci zajmowali się do tej pory badaniem "szeregu najgłośniejszych wypadków lotniczych na całym świecie". To m.in. katastrofy amerykańskiego boeinga nad Lockerbie w Szkocji w 1988 r., promu kosmicznego Columbia w 2003 r., malezyjskiego boeinga nad Ukrainą w 2014 r. i niemieckiego airbusa we francuskich Alpach trzy lata temu.

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: „Nikt już nie wierzy, że Macierewicz wyjaśni katastrofę smoleńską”

"Zaproszeni eksperci specjalizują się m.in. w mechanice i inżynierii lotniczej, aerodynamice oraz projektowaniu i pilotowaniu samolotów. Pracowali dla największych światowych instytutów badawczych, amerykańskiego Pentagonu i FBI, laboratoriów kryminalistycznych i amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu" - podaje PK.

d1au05g

Wejdą w skład zespołu

Prokuratura wyjaśnia, że podczas pobytu w Warszawie specjaliści zostali zapoznani z dotychczasowym przebiegiem śledztwa i przedstawili swoje metody badawcze.

Jak podkreśla PK, zaangażowanie zagranicznych specjalistów "o niekwestionowanym autorytecie ma gwarantować pełną niezależność i fachowość postępowania w sprawie katastrofy smoleńskiej".

Przypomniano również, że niebawem powołany ma zostać zespół biegłych, który będzie współpracować z prokuraturą podczas opracowywania ekspertyzy.

d1au05g

Podziel się opinią

Share

d1au05g

d1au05g
Więcej tematów