Trwa ładowanie...

Nocny film Zełenskiego. Specjalnie dla Polaków

- W stosunkach z Polską osiągnęliśmy najwyższy poziom zaufania i współpracy - oświadczył Wołodymyr Zełenski. Skomentował w ten sposób projekt ustawy o specjalnym statusie dla obywateli Polski na terytorium Ukrainy. Mimo płynących wcześniej sygnałów, nie potępił rzezi wołyńskiej.

Prezydent Ukrainy w poniedziałkowym nagraniu mówił o PolscePrezydent Ukrainy w poniedziałkowym nagraniu mówił o PolsceŹródło: Facebook, fot: zelenskiy.official
d3fu06n

Prezydent Ukrainy skierował w poniedziałek do Rady Najwyższej projekt ustawy, który ma nadać specjalny status obywatelom Polski w Ukrainie. Dokument nosi nazwę: "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

"Polscy bracia"

W wieczornej odezwie do narodu Zełenski oświadczył, że to "odpowiedź na ustawę, którą wiosną przyjęło państwo polskie w interesach ukraińskich obywateli".

- Proponuję dać naszym polskim braciom możliwość legalnego pobytu w Ukrainie przez 18 miesięcy, prawo do pracy, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, nauki na naszych uczelniach, korzystania z usług medycznych - mówił przywódca Ukrainy.

"Najwyższy poziom zaufania w stosunkach z Polską"

Jednocześnie Zełenski zaapelował do deputowanych o "maksymalnie sumienne podejście do skierowanego projektu".

d3fu06n

- Osiągnęliśmy w stosunkach z Polską najwyższy poziom zaufania i współpracy, nie tylko biorąc pod uwagę dziesięciolecia, ale życie wielu pokoleń naszych narodów. I musimy wzmacniać nasze stosunki we wszystkich sferach i w oparciu o zrozumienie, że Ukraina i Polska mogą być wolne tylko razem, w braterstwie - podkreślił.

Mimo płynących wcześniej sygnałów, Zełenski nie potępił rzezi wołyńskiej.

Honorowy tytuł dla Przemyśla

Prezydent Ukrainy przypomniał też, że nadał Przemyślowi honorowy tytuł Miasta-Ratownika. Jak podkreślił, miasto otrzymało wyróżnienie za "niezwykle silny wkład władz miejskich, wolontariuszy, mieszkańców w pomoc naszym ludziom i naszej obronie".

d3fu06n

Wcześniej w ten sposób uhonorowany został przez stronę ukraińską Rzeszów.

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Zobacz też: Rosjanie byli na "zapleczu". Sytuacja na froncie diametralnie się zmieniła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fu06n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3fu06n
Więcej tematów