Prezydent podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.
Informację o podpisaniu noweli przekazało w sobotę biuro prasowe kancelarii prezydenta.
Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Przepisy ustawy "pomocowej" regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy. W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
"To byłby jasny sygnał dla Rosji". Ekpert wskazuje drogę dla NATO
Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski.
Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 r.
Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Senat przyjął w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Za nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce głosowało 93 senatorów. Nikt nie głosował przeciw, nikt się nie wstrzymał. Przyjęcie ustawy bez poprawek rekomendowały senackie komisje.
Uchwalona w środę przez Sejm i przyjęta w czwartek przez Senat nowelizacja dotyczy wykreślenia słowa "bezpośrednio" z ustawy. Analogiczna zmiana obejmie też przepis Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczący potwierdzenia ukończenia studiów przez uchodźcę, który nie dysponuje dyplomem. Poza tym nowela wprowadza zmiany legislacyjne.
Sejmowa komisja przygotowała nowelę w porozumieniu między klubami i w uzgodnieniu z MSWiA. Zgodnie z ustaleniami ani posłowie, ani senatorowie nie zgłosili do niej innych poprawek.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski