Nocna prohibicja. W których miastach obowiązuje? Tu nie kupisz alkoholu po 22
Zakaz sprzedaży alkoholu w polskich miastach jest wprowadzany na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z jej treścią, decyzja o wprowadzeniu nocnej prohibicji należy do władz samorządowych. W których miastach - bądź ich częściach - nocna sprzedaż napojów wysokoprocentowych jest zakazana?
Jak wskazuje artykuł 12 par. 4 ustawy o wychowaniu w trzeźwości, "rada gminy może ustalić, w drodze uchwały, dla terenu gminy lub wskazanych jednostek pomocniczych gminy, ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży prowadzonej między godziną 22:00 a 6:00". Z rozwiązania takiego skorzystało kilka miast w Polsce. Ostatnim z nich był Kraków, w którym nocna prohibicja zaczęła obowiązywać 1 lipca 2023.
Zakaz sprzedaży alkoholu po 22. Nocna prohibicja w miastach i dzielnicach
Jak na początku kwietnia 2023 roku poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", "już 10 proc. polskich gmin skorzystało z możliwości wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu". W niektórych przypadkach nocna prohibicja obowiązuje na terenie całego miasta, w innych - tylko w obrębie wybranych dzielnic.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alkoholowy problem Polaków. "Pijemy tyle samo wódki co w roku 1993"
Włodarze których miejscowości podjęli decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych? Do największych miast, w których obowiązuje nocna prohibicja, należą:
- Kraków. Nocna prohibicja
Zgodnie z decyzją Rady Miasta Krakowa, od 1 lipca 2023 roku na terenie wszystkich dzielnic będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Prohibicja ma obowiązywać od północy do 5:30 nad ranem.
- Gdańsk. Zakaz sprzedaży alkoholu
Władze Gdańska po raz pierwszy wprowadziły nocną prohibicję w centrum miasta w marcu 2022 roku. Początkowo zakaz miał obowiązywać czasowo, jednak - jak informują lokalne media - został on przedłużony na kolejny sezon. Zakaz sprzedaży alkoholu w Śródmieściu obowiązuje pomiędzy 23:00 a 6:00.
- Katowice. Zakaz sprzedaży alkoholu
Nocna prohibicja od godziny 22:00 do 6:00 obowiązuje w Katowicach od 2018 roku. Zakaz sprzedaży napojów wysokoprocentowych został jednak wprowadzony tylko w wybranych dzielnicach, m.in.: Śródmieściu, Załężu i Szopienicach-Burowcu.
- Wrocław. Nocna prohibicja
Wrocław to kolejne miasto, w którym nocna prohibicja została wprowadzona na terenie Starego Miasta. Zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje od godziny 22:00 do godziny 6:00. Niebawem ograniczenie może jednak zostać rozszerzone na teren całego miasta - decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu pomiędzy północą a 6 rano w całym Wrocławiu mają podjąć miejscy radni.
- Poznań. Zakaz sprzedaży alkoholu
Na ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach zdecydowały się także władze Poznania. Zakaz obowiązuje jednak tylko w wybranych dzielnicach: na terenie osiedla Stare Miasto, osiedla św. Łazarz, a także na Wildze. Nocna prohibicja obowiązuje w godzinach 22:00-6:00.
- Zakopane. Nocna prohibicja 2023
Nocna prohibicja obowiązuje także w Zakopanem. W stolicy Tatr zakaz obowiązuje od 2022 roku. Pod Giewontem alkoholu w sklepach nie można kupić w godzinach od 23:00 do 6:00 rano.
Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Na czym polega?
Nad wprowadzeniem nocnej prohibicji na terenie wybranych dzielnic lub całej miejscowości zastanawiają się także władze innych większych i mniejszych miast. Nocna prohibicja nie oznacza jednak całkowitego zakazu sprzedaży napojów procentowych. Ograniczenie dotyczy bowiem punktów sprzedaży takich jak sklepy, stacje benzynowe, supermarketach itp. Zakaz handlu alkoholem w godzinach nocnych nie obejmuje jednak lokali gastronomicznych.
Zobacz też: