Kraków wprowadza nocną prohibicję od lipca
Kraków dołączył do miast, w których w godzinach nocnych nie można kupić alkoholu. Radni pracowali nad projektem od dawna, teraz wchodzi on w życie.
30.06.2023 | aktual.: 01.07.2023 07:56
Od soboty 1 lipca w Krakowie wchodzi w życie nocna prohibicja, która obowiązywać będzie na terenie całego miasta od północy do godziny 5:30 rano. Ta decyzja została podjęta przez radnych już w maju.
Nowy zakaz dotyczy wszystkich punktów sprzedaży napojów alkoholowych, z wyłączeniem restauracji barów. Obejmuje sklepy, w tym monopolowe, supermarkety, sklepy specjalistyczne takie jak winiarnie, a także stacje benzynowe.
Prohibicję planowano od dawna
Władze miasta, przygotowując projekt uchwały, powoływały się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Radni popierający ten dokument wskazywali na skargi mieszkańców, którzy narzekali na zakłócenie spokoju przez pijanych klientów sklepów, zwłaszcza turystów, szczególnie w centrum Krakowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak nie wszyscy byli zgodni co do wprowadzenia tego zakazu. Przeciwnicy argumentowali, że małe sklepy w odległych od centrum dzielnicach, takich jak Nowa Huta, mogą przetrwać jedynie dzięki sprzedaży alkoholu.
Krakowska Kongregacja Kupiecka poparła zakaz, choć nie wszyscy przedsiębiorcy podzielają to stanowisko. Niektórzy obawiają się niższych dochodów i redukcji etatów.
Rady dzielnic były podzielone w kwestii ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu. Ośmiu radnych negatywnie oceniło projekt uchwały (Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Dębniki, Podgórze Duchackie, Mistrzejowice), pięciu wyraziło pozytywną opinię (Prądnik Czerwony, Zwierzyniec, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze, Wzgórza Krzesławickie), a pięciu nie zajęło stanowiska (Swoszowice, Bieżanów-Prokocim, Czyżyny, Bieńczyce, Nowa Huta).
Kraków dołącza tym samym do innych miast, takich jak Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane i Skawina, gdzie również obowiązuje nocna prohibicja. Podobne ograniczenia dotyczą również niektórych miast w Irlandii, Portugalii, na Litwie, w Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie, Ukrainie i Norwegii.
Źródło: RMF FM
Czytaj także: