Trwa ładowanie...
d27stmm

Oto "najbardziej pijane" miasta Polski. Ogromny wzrost sprzedaży alkoholu

Ogólnopolski rekord, najwyższy wzrost sprzedaży alkoholu padł w Żyrardowie. W tym mieście wartość kupionego alkoholu w ubiegłym roku wzrosła aż o 10 procent. Szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapowiada interwencję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żyradów, Piotrków Trybunalski oraz Sosnowiec to miasta, gdzie najbardziej wzrosła sprzedaż alkoholu
Żyradów, Piotrków Trybunalski oraz Sosnowiec to miasta, gdzie najbardziej wzrosła sprzedaż alkoholu (Agencja Gazeta, Fot: Piotr Deska)
d27stmm

- Być może trzeba będzie ograniczyć liczbę koncesji. Wprowadzić ograniczenia czasowe sprzedaży alkoholu. Tak duży wzrost sprzedaży alkoholu należy wyjaśnić i reagować - mówi WP Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mieszkańcy 41-tysięcznego miasta kupili o 10 procent więcej piwa, wódki i wina niż rok wcześniej. Tak wynika z rocznych statystyk, których dostarczają przedsiębiorcy podsiadający zezwolenia na handel napojami wyskokowymi. - To bardzo niepokojąca informacja, ponieważ w wielu miastach w Polsce wzrost wartości sprzedaży alkoholu jest bliski wskaźnikowi inflacji - dodaje dyrektor Brzózka.

Jak dowiaduje się WP, władze Żyrardowa nie analizowały powodów takich wzrostów. Co innego sprzedawcy. Według właścicieli sklepów monopolowych alkoholowy wynik zawyżają pracujący w okolicy obywatele Ukrainy. - Ostatnio powstały dwa duże magazyny, których pracownicy to głównie Ukraińcy. Sprzedaję więcej wódki tzw. małpek, a także mocnych i tanich piw - mówi WP właściciel jednego z monopolowych.

d27stmm

Z kolei właściciel sklepu z winami dodaje, że zwiększone zainteresowanie produktami odnotowuje od czasu otwarcia tzw. loftów Girarda. - To nowe osiedle, którego mieszkańcy kupują droższe trunki. Wino powyżej 20 zł za butelkę - mówi.

Zobacz także: Burza wokół deklaracji LGBT+ w Warszawie. Paweł Rabiej komentuje

Piotrków Trybunalski. Porażka nocnej prohibicji

Drugi czerwony punkt w "alkoholowym rankingu" to Piotrków Trybunalski. Tam wartość sprzedanego alkoholu sięgnęła prawie 75 mln zł. To o ponad 8,5 mln zł więcej niż rok wcześniej. Szczegółowe kwoty podał lokalny urzędnik monitorujący koncesje alkoholowe.

d27stmm

Akurat w 2018 roku w Piotrkowie wprowadzono nocną prohibicję. Radni zakazali sprzedaży alkoholu w godzinach od 23 do 6 rano w sklepach i na stacjach paliw. Należało się spodziewać raczej spadku, a niż wzrostu spożycia.

Jarosław Bąkowicz, rzecznik urzędu miasta, wyższe spożycie przypisał turystom oraz przebywającym do miasta pracownikom. - Nie tylko piotrkowianie "zrobili” ten wynik. W mieście rozwija się turystyka, a więcej turystów, to także większe obroty w sprzedaży detalicznej oraz gastronomii. Do Piotrkowa na zakupy przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Z roku na rok zauważalny jest wzrost liczby obcokrajowców, którzy mieszkają i pracują w Piotrkowie, i także kupują alkohol - komentował.

Sosnowiec. 5 procent na plusie

Trzeci wynik na mapie sprzedaży alkoholu zanotował Sosnowiec. Wzrost wartości sprzedaży wyniósł tam 5 proc. To jednak wiązane jest otwarciem nowych marketów i intensywnymi promocjami.

Pisaliśmy, że Polacy wydają coraz więcej na alkohol. Według ostatnich danych Ministerstwa Zdrowia wydatki Polaków na alkohol wzrosły o 3,6 mld zł. Z kolei analiza domowych budżetów wykazała, że wydatki na alkohol wzrosły z 13,44 zł do 15,13 zł miesięcznie na każdego członka rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d27stmm

Podziel się opinią

Share
d27stmm
d27stmm
Więcej tematów