Katowice stawiają na prohibicję. Kolejne dzielnice objęte zakazem sprzedaży alkoholu w nocy
Wprowadzony w 2018 r. w Śródmieściu Katowic nocny zakaz sprzedaży alkoholu został rozszerzony o kolejne dzielnice. Prohibicja będzie obowiązywała w Bogucicach i Dąbrówce Małej. Przeciwni rozwiązaniu byli z kolei mieszkańcy Giszowca.
30.12.2021 13:38
Wnioskodawcami ostatniego rozszerzenia zakazu były rady poszczególnych dzielnic. Miasto przeprowadziło konsultacje społeczne w formie spotkań z mieszkańcami, w których wzięło udział ponad 1,2 tys. osób. Efektem tych działań jest obowiązujący w Śródmieściu, Załężu i Szopienicach zakaz sprzedaży alkoholu między godzinami 22 a 6, nie obejmując pubów czy restauracji.
W środę, 29 grudnia, katowicki magistrat podał, że w przeprowadzonych w ostatnich tygodniach kolejnych konsultacjach ws. wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu wypowiedziało się łącznie ponad 1 tys. mieszkańców innych dzielnic: Bogucic, Dąbrówki Małej i Giszowca.
Katowice. Miasto rozszerza zakaz sprzedaży alkoholu
"Miasto ma służyć mieszkańcom, a my jesteśmy otwarci na każde rozwiązanie, które spotka się aprobatą lokalnej społeczności. Podjąłem decyzję, że przychylamy się do woli mieszkańców wyrażonej w konsultacjach społecznych" - przekazał prezydent miasta Marcin Krupa w komunikacie prasowym.
"Przygotujemy dla Bogucic, jak i Dąbrówki Małej projekt uchwały, na mocy której zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu przeznaczonego do spożycia poza miejscem sprzedaży od godziny 22 do 6. W przypadku Giszowca zasady sprzedaży alkoholu pozostaną bez zmian" - dodał Krupa.
Magistrat podkreśla, że mimo początkowych obaw wprowadzenie nocnej prohibicji w Śródmieściu w lipcu 2018 r. spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców. Podobnie było w Załężu i Szopienicach-Burowcu. Przedstawiciele mieszkańców Bogucic postulowali o wprowadzenie nocnej prohibicji już w 2020 r., jednak ze względu na obostrzenia pandemiczne konsultacje odsunięto.
Prohibicja w Katowicach. Mniej osób w izbach wytrzeźwień
"Rozszerzenie obszaru obowiązywania ograniczenia (...) powinno przyczynić się do zmniejszenia spożywania alkoholu w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach w tych obszarach miasta, a także do poprawy ładu i porządku publicznego oraz sprzyjać poprawie wizerunku miasta" - oceniono w uzasadnieniu uchwały z 2018 r.
Po roku obowiązywania nocnej prohibicji wprowadzonej w Śródmieściu policja poinformowała o spadku na tym terenie o 54 proc. liczby pouczeń, interwencji, a także doprowadzeń do izby wytrzeźwień o 29 proc.
Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają każdej gminie samodzielnie zadecydować m.in. o tym, czy wprowadzić na jej terenie ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Przepisy stanowią, że prohibicja może objąć wyłącznie całą dzielnicę - nie może być wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.
Źródło: PAP