Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w olbrzymim egipskim grobowcu

17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie - poinformowało w sobotę egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.

Niezwykłe odkrycie w olbrzymim egipskim grobowcuŹródło: PAP/EPA
d1fi4qm
d1fi4qm

- 17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie - poinformowało w sobotę egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.

Jak poinformował szef resortu Chalid el-Anani, kilka mumii jest w stanie nietkniętym.

Znajdowały się w długim na trzy kilometry podziemnym grobowcu, gdzie znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.

d1fi4qm

Grobowiec, znany naukowcom od 1931 roku, ale w znacznej mierze niezbadany, znajduje się nieopodal stolicy prowincji, miasta Al-Minja, ok. 260 km na południe od Kairu. Dotychczas region ten był znany głównie jako starożytne miejsce pochówku zwierząt.

Minister Anani podkreślił, że z uwagi na początkową fazę prowadzonych w grobowcu badań jest prawdopodobne, iż odnalezione zostaną kolejne mumie.

Ze wstępnych danych wynika, że grobowiec pochodzi z okresu hellenistycznego (IV-I w. p.n.e.) lub rzymskiego (I w. p.n.e.-IV w. n.e.) w historii Egiptu.

Odkrycia dokonano w czasie, gdy Egipt stara się ożywić krajową branżę turystyczną, która mocno ucierpiała na skutek politycznych zawirowań w tym kraju, zapoczątkowanych w 2011 roku przez wydarzenia tzw. arabskiej wiosny - zauważa agencja Associated Press.

d1fi4qm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fi4qm
Więcej tematów