Niepokój w Finlandii. Wzrosła aktywność dronów w pobliżu infrastruktury krytycznej
Jak donosi fiński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny Yle, krajowe służby odnotowały wzrost aktywności dronów m.in. w pobliżu fińskiej infrastruktury krytycznej. Sytuację na bieżąco monitorują odpowiednie służby, by w razie potrzeby interweniować i raportować rządowi o ewentualnych zagrożeniach.
13.10.2022 | aktual.: 13.10.2022 10:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W środę Yle poinformowało, że w przeciągu kilku ostatnich miesięcy aktywność dronów na terenie Finlandii wzrosła. Według fińskiego publicznego nadawcy są one obserwowane także w okolicach infrastruktury krytycznej. Sprawą zajmuję się m.in. Suojelupoliisi, czyli fińskie służby specjalne i policja.
- Aktywność dronów w kraju zwiększyła się. Niektóre z nich pojawiały się w pobliżu infrastruktury krytycznej - komentuje dla Yle śledcza Supo Lotta Hakala, która specjalizuje się w badaniu zagrożeń infrastruktury krytycznej ze strony podmiotów państwowych.
Drony w pobliżu Elektrowni jądrowej Loviisa
Kilka razy drony znalazły się we wschodnich częściach regionu Uusimaa. To tereny, w których znajduje się m.in. elektrownia atomowa Loviisa, rafinerię ropy naftowej Kilpilahti, najbardziej ruchliwe autostrady w kraju i port lotniczy Helsinki-Vantaa. Informacje Yle potwierdził m.in. Peter Johansson, dyrektor ds. ratownictwa w regionie i Ilkka Koskimäki, szef miejscowej policji w Itä-Uusimaa.
Miejscowa policja i fińskie służby specjalne zaapelowały do mieszkańców, by informowali ich o ewentualnych niepokojących aktywnościach w okolicy.
- Jeśli jest to naruszenie zakazu lotów w pobliżu infrastruktury krytycznej, to warto skontaktować się z lokalną policją - mówi Hakala.
Według Supo sytuację należy zweryfikować m.in. ze względu na obecną sytuację polityczną. Koskimäki zgadza się ze stanowiskiem służb specjalnych i wskazuje, że "w większości przypadków są to prywatne drony hobbystów, ale szczególnie w tych czasach bierzemy pod uwagę fakt, że może to być podmiot państwowy".
W Szwecji, po eksplozjach gazociągu Nord Stream na Morzu Bałtyckim, policja również wezwała operatorów energetycznych, by uważnie obserwowali okolice w pobliżu krajowej infrastruktury krytycznej i bezzwłocznie reagowali w razie potrzeby.