Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Odpowiada na groźby Putina. Mówi o "unicestwieniu rosyjskiej armii" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 232. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. - Putin mówi, że jego nuklearne groźby to nie blef. Musi zrozumieć, że kraje wspierające Ukrainę - Unia Europejska, USA i NATO - również nie blefują. Każdy atak nuklearny przeciwko Ukrainie spotka się z odpowiedzią - zapewnił Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, podczas otwarcia Europejskiej Akademii Dyplomatycznej w Brugii. Doprecyzował, iż "nie będzie to odpowiedź nuklearna, ale militarna, na tyle potężna, że armia rosyjska zostanie unicestwiona". Śledź na żywo relację Wirtualnej Polski.

Władimir PutinWładimir PutinŹródło: EPA, PAP
d3yphpv
d3yphpv
  • • Na Białorusi podjęto decyzję o rozpoczęciu tajnej mobilizacji – informuje "Nasza Niwa", powołując się na kilku oficerów armii białoruskiej. Ma odbyć się pod przykrywką kontroli gotowości bojowej i wezwania rezerwistów.

  • • Władimir Putin od wielu tygodni wystosowuje groźby nuklearne. - Jeśli Rosja użyje broni nuklearnej, konwencje tego będą bardzo poważne. Rosja jest tego świadoma - ostrzegł sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  • • Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję uznającą rosyjskie reżim za terrorystyczny. “Za” było 99 głosów, “przeciw” - 1.    

  • • W czwartek nad ranem Rosjanie ponownie zaatakowali rejon Kijowa. Użyli do tego dronów kamikadze. Ich celem była infrastruktura krytyczna.
Trwa łączenie
22:09, 13.10.2022

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ma trzy dni na wysłanie misji do Ołeniwki – oświadczył w czwartek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. W Ołeniwce, na okupowanych terenach obwodu donieckiego, znajduje się obóz, w którym strona rosyjska przetrzymuje  ukraińskich jeńców wojennych. 

21:56, 13.10.2022

Moskiewski urzędnik Aleksiej Martynow (rocznik 1993) został zmobilizowany 23 września. Zginął już 10 października w Ukrainie.

21:44, 13.10.2022

Kolejne nagranie pożaru składu amunicji w miejscowości Oktabrskij w obwodzie biełgorodzkim. Rosyjskie władze podają, że za eksplozję odpowiadają ukraińskie siły zbrojne.  

21:23, 13.10.2022

Prawosławny duchowny z Rosji daje popis patriotyzmu. "Moskiewska Akademia Teologiczna walczy z NATO" - mówi przed wystrzeleniem pocisku z granatnika. 

21:11, 13.10.2022

Na przejściu granicznym w Storskog na dalekiej północy zatrzymano wyjeżdżającego z Norwegii 50-letniego Rosjanina, u którego znaleziono dwa drony oraz nośniki pamięci z obszernym materiałem filmowym - podała w czwartek norweska policja regionu Finnmark.


Mężczyzna, zatrzymany przez celników podczas rutynowej kontroli, podejrzany jest o "złamanie sankcji zabraniających obywatelom Rosji wykonywania lotów dronami na terytorium Norwegii". Prokuratura wystąpiła do sądu o dwa tygodnie aresztu dla Rosjanina.


Według prowadzącej postępowanie Anji Mikkelsen Indbjor zarzuty mogą zostać rozszerzone po przejrzeniu nagrań. Norweskie służby specjalne PST poinformowały, że są w kontakcie z policją i mogą przejąć śledztwo, jeśli sprawa będzie dotyczyć szpiegostwa.

21:08, 13.10.2022

Eksplozje w Charkowie. Rosjanie ostrzeliwują miasto rakietami.

21:03, 13.10.2022

Rosjanie zginęli od razu po mobilizacji – BBC informuje o pierwszych pięciu potwierdzonych przez władze przypadkach śmierci na froncie zmobilizowanych, którzy zostali posłani do walki bez przygotowania wojskowego. 

 

Bliscy zabitych rosyjskich żołnierzy poinformowali BBC, że od razu po mobilizacji ludzie ci zostali wysłani na pierwszą linię walk w obwodzie chersońskim bez jakiegokolwiek przeszkolenia wojskowego.


Wojskowa komenda uzupełnień w obwodzie czelabińskim potwierdziła śmierć pięciu poborowych z Uralu Południowego.


Redakcja BBC ustaliła nazwiska trzech z nich – Antona Borisowa, Igora Jewsiejewa i Timura Achmietszyna. Zostali oni zmobilizowani pomiędzy 26 a 29 września, 3 października byli pod Ługańskiem, skąd przerzucono ich do obwodu chersońskiego.


„9 października do rodzin zaczęły przychodzić informacje o śmierci” – pisze portal.

20:29, 13.10.2022

Rosjanie ostrzelali rakietami w Charków. Igor Terechow, mer miasta, podał, że spadły tam co najmniej dwa pociski. W następstwie eksplozji w niektórych dzielnicach nie ma prądu - podaje serwis Ukraińska Prawda. 


"Apelujemy do mieszkańców Charkowa. Zostańcie w schronach. Wróg uderza w stolicę regionu" - napisał na Telegramie Oleg Synegubow, szef administracji obwodu.

20:17, 13.10.2022

Nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy – zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy, wzywając „wszystkie państwa, by pokazały Rosji, że szantaż powinien się skończyć”. Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosja jest gotowa wycofać się z „inicjatywy zbożowej”.


„Rosja robi dokładnie to, przed czym ostrzegaliśmy – wznawia granie głodem i grozi inicjatywie zbożowej na Morzu Czarnym. Chcę, by każda afrykańska, azjatycka, bliskowschodnia rodzina wiedziała: Ukraina nie wysuwa żadnych dodatkowych żądań, chcemy, by korytarz nadal działał” – zaznaczył Kułeba w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

20:03, 13.10.2022

W trakcie czwartkowej sesji warszawscy radni przyjęli uchwałę nadającą ciągowi pieszo-rowerowemu wzdłuż ulicy Belwederskiej przy ambasadzie Federacji Rosyjskiej nazwę Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji. 


W głosowaniu 55 radnych było za uchwałą, 2 radnych wstrzymało się od głosowania.


Aleja Ofiar Rosyjskiej Agresji to ciąg pieszo-rowerowy położony wzdłuż ulicy Belwederskiej przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej między ulicą Bagatela na północy a ulicą Spacerową na południu.


"Nazwa ta wpisuje się w zaproponowane miejsce, z uwagi na trwającą już od ponad 100 dni agresję Rosji na Ukrainę. Ponadto nadanie nazwy ma sprowokować, zmusić do refleksji i działania państwo rosyjskie. Dodatkowo nadanie nazwy jest głosem nie tylko grupy radnych, ale też mieszkańców" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

19:54, 13.10.2022

Rosyjski pływający transporter opancerzony MT-LB wjechał prosto na miny przeciwczołgowe.

19:47, 13.10.2022

Ukraina jest gotowa do zwycięstwa, jeśli wszystko pójdzie dobrze, wojna może zakończyć się już zimą tego roku lub wiosną 2023 roku - powiedział w czwartek w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

19:36, 13.10.2022

Nowe informacje na temat pożaru, jaki wybuchł dziś wieczorem w miejscowości Oktiabrskij w obwodzie biełgorodzkim, tuż przy granicy rosysjko-ukraińskiej. Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu, potwierdził wcześniejsze doniesienia ukraińskich mediów, że doszło tam do eksplozji magazynu amunicji. Stwierdził, że wybuch nastąpił wskutek ukraińskiego ostrzału. 

19:20, 13.10.2022

Strategiczne rosyjskie bombowce Tu-160 i Tu-95, zdolne przenosić ładunki nuklearne, zostały umieszczone w północnej bazie na półwyspie Kolskim w pobliżu granicy z Norwegią i ok. 150 km od fińskiej granicy. Zdjęcia satelitarne ukazujące kilkanaście tego typu ciężkich bombowców stacjonujących w bazie Olenja ujawniła norweska prasa. 

19:01, 13.10.2022

W czwartek dowiedzieliśmy się, że Jurij Kerpatenko, zaginiony we wrześniu dyrygent z filharmonii w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy, został zamordowany przez rosyjskie wojska za odmowę współpracy z wrogiem - powiadomiła agencja UNIAN za chersońską dziennikarką Ołeną Waniną.


"Gdy (Kerpatenko) odmówił współpracy, (Rosjanie) powiedzieli mu, że jeszcze do niego przyjdą. Przyszli do niego do domu i tam na miejscu zastrzelili. Trudno o jakieś bardziej szczegółowe wieści, ponieważ w Chersoniu wszyscy boją się (mówić), ale informacja jest potwierdzona na 100 proc. Chciałbym, żeby Ukraina o tym wiedziała" - powiadomił Waninę jeden z mieszkańców Chersonia. Jego relacja została zamieszczona przez dziennikarkę na Facebooku.

18:56, 13.10.2022

Ukraina będzie mogła dokonać ekstradycji Rosjan podejrzanych o zbrodnie wojenne do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze, mimo że Moskwa nie jest stroną Statutu Rzymskiego - zakomunikował w czwartek główny prokurator MTK Karim Khan.


"Możliwe, że obywatele Rosji staną przed MTK, jeśli ich proces nie będzie mógł się toczyć na Ukrainie ze względów prawnych lub innych" – powiedział Khan na konferencji prasowej w siedzibie Trybunału.


Rosja nie jest członkiem MTK, utworzonego w 2002 roku do sądzenia oskarżonych o zbrodnie wojenne czy zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Jednak, według Khana, "z prawnego punktu widzenia to nie stanowiłoby przeszkody dla naszej jurysdykcji".

18:41, 13.10.2022

Cztery rosyjskie rakiety manewrujące typu Kalibr zostały zestrzelone w czwartek po południu na zachodzie Ukrainy – powiadomiło dowództwo Zachód sił powietrznych Ukrainy. Rosjanie wystrzelili je z okrętów na Morzu Czarnym. 

18:36, 13.10.2022

I jeszcze jedno nagranie pożaru w obwodzie biełgorodzkim..

18:35, 13.10.2022

Kolejny dziś pożar w obwodzie biełgorodzkim, tuż przy granicy z Ukrainą. 

18:23, 13.10.2022

- Jeśli Ukraina przyłączy się do NATO, to jest pewne, że obecny konflikt eskaluje do III wojny światowej - ostrzegł Aleksandr Wenediktow, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji, cytowany przez agencję TASS. 


Dodał, że kraje NATO zdają sobie sprawę, iż “taki krok to samobójstwo”. 

18:13, 13.10.2022

W wyzwolonej miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, znaleziono w czwartek ciała trojga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. Jedna z ofiar zginęła od strzału w głowę z broni palnej - powiadomiła na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna. 

17:58, 13.10.2022

W przyszłym tygodniu baza sił powietrznych Kleine Brogel w północnej Belgii stanie się centralnym punktem ćwiczeń nuklearnych NATO, informują belgijskie media. NATO nie potwierdziło jeszcze oficjalnie tej lokalizacji. 


Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział w środę, że ćwiczenia się odbędą pomimo napięć z Rosją w związku z wojną na Ukrainie. 

17:20, 13.10.2022

- Putin mówi, że jego nuklearne groźby to nie blef. Musi zrozumieć, że kraje wspierające Ukrainę, Unia Europejska i jej państwa członkowskie, USA i NATO również nie blefują. Każdy atak nuklearny przeciwko Ukrainie spotka się z odpowiedzią, nie odpowiedzią nuklearną, ale odpowiedzią militarną tak potężną, że armia rosyjska zostanie unicestwiona - mówił  wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell podczas otwarcia Europejskiej Akademii Dyplomatycznej w Brugii.

17:14, 13.10.2022

W środę w godzinach porannych ukraińskie wojska obrony przeciwlotniczej zestrzeliły na południu kraju co najmniej cztery rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52. Dokonano tego w ciągu zaledwie 18 minut - powiadomiło na Telegramie dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. 


Jak dodano, trafione przez wojska obrony powietrznej były jeszcze dwa rosyjskie śmigłowce, dlatego "istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba potwierdzonych zestrzeleń wzrośnie". 

Źródła: unian.ua, ukrinform.ua, pravda.com.ua, cnn.com, bbc.com, reuters.com, PAP, twitter.com, 24tv.ua

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yphpv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3yphpv
Więcej tematów