Trwa ładowanie...

Niemcy uruchamiają kolejne mobilne stacje testowania na granicy

Polska została określona przez niemiecki rząd jako obszar o wysokiej zachorowalności ze względu na dużą liczbę nowych zakażeń koronawirusem. W odpowiedzi, Brandenburgia uruchomi kolejne trzy mobilne stacje testowe na granicy.
Share
Niemcy uruchamiają kolejne mobilne stacje testowania na granicy
Niemcy uruchamiają kolejne mobilne stacje testowania na granicyŹródło: EASTNEWS
d117ytg

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję dpa, kolejne stacje wystartują w poniedziałek o godzinie 7:00. Punkty testowania staną we Frankfurcie nad Odrą, na autostradzie A12 oraz w Gubinie (Szprewa-Nysa).

Dwa testy w tygodniu dla dojeżdżających do pracy

Rzecznik MSW Brandenburgii Martin Burmeister przekazał, że przynajmniej jeden szybki test na tydzień będzie bezpłatny dla Polaków, którzy są zatrudnieni w Niemczech i podlegają składkom na ubezpieczenie społeczne.

d117ytg

Dojeżdżający do pracy są zobowiązani do poddawania się testom dwa razy w tygodniu. Zasady te mają również zastosowanie do uczniów i studentów oraz do wizyt krewnych.

Kwarantanna dla pozostałych

W przypadku wszystkich innych przyjezdnych, oprócz zalecanego negatywnego wyniku szybkiego testu, obowiązuje też kwarantanna. Stacjonarne kontrole na granicy nie są planowane, powiedział Burmeister. Możliwe są jednak wyrywkowe kontrole za granicą.

Surowe przepisy dla Polaków

Już w ubiegłym tygodniu kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) uchwalił surowsze przepisy wjazdowe dla osób z sąsiedniej Polski, dojeżdżających do pracy za granicę. Tydzień temu otwarto pierwszy punkt wykonywania szybkich testów na obecność SARS-CoV-2 na przejściu granicznym Linken-Lubieszyn, między MV a Polską, 14 km od Szczecina.

d117ytg

"Chcemy zapobiec zamknięciu granicy – tak, jak było w pierwszym lockdownie. Punkty, które są na granicy, spowodują, że osoby, które codziennie dojeżdżają do pracy będą mogły codziennie się widywać z rodzinami" – mówiła wówczas premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig.

Drugi punkt do testów w MV działa na przejściu granicznym Ahlbeck-Świnoujście.

Czy ładna pogoda ma wpływ na koronawirusa? Jest klarowna odpowiedź z IMGW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d117ytg

Podziel się opinią

Share
d117ytg
d117ytg
Więcej tematów