Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy reagują na mutacje za swoimi granicami. Nowe kontrole

Koronawirus. W Czechach i Austrii grasują niebezpieczne mutacje COVID-19. Niemcy wprowadzą kontrole graniczne.
Share
Koronawirus. Niemcy wprowadzają kontrole
Koronawirus. Niemcy wprowadzają kontroleŹródło: PAP
d3x4d2m

Rząd w Berlinie określi Czechy i austriacki Tyrol jako obszary mutacji koronawirusa – potwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Następstwem są daleko idące ograniczenia w podróżowaniu. Oznacza to, że mieszkańcy tych krajów będą mogli wjechać do Niemiec tylko w absolutnych wyjątkach i tylko z negatywnym testem na koronawirusa.

Koronawirus. Konieczny krok

Niemiecka policja przygotowuje się na wprowadzenie w nocy z soboty, 13 lutego, na niedzielę stacjonarnych kontroli na granicy z Czechami. Takie kontrole – ze względu na ruch migrantów – istnieją już na granicy z Austrią.

d3x4d2m

"Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych jest konieczne, aby w jak największym stopniu zapobiec przedostaniu się wirusa do Niemiec” – oświadczyło niemieckie MSW. Tym samym powtarza się sytuacja z wiosny ubiegłego roku, której rząd niemiecki chciał uniknąć – kiedy z powodu pandemii koronawirusa zamknięto w Europie wewnętrzne granice.

"Przywiezione” mutacje

Jak podaje magazyn "Der Spiegel”, decyzja ta miała zapaść na wyraźne życzenie Bawarii i Saksonii. Od kilku dni narastały tam obawy, że agresywne mutacje koronawirusa zostaną "przywiezione” z sąsiednich krajów. Kilku polityków, w tym premier Bawarii Markus Soeder, poruszyło ostatnio temat zamknięcia granic.

W Czechach szerzy się bardziej zaraźliwa brytyjska odmiana koronawirusa. Według wewnętrznych danych niemieckiego rządu mutant ten stanowi już do 70 procent przypadków COVID-19 w Republice Czeskiej. W Tyrolu rozpowszechniona jest niebezpieczna odmiana południowoafrykańska.

d3x4d2m

Dla kogo wyjątki?

Obecnie niemiecki rząd ustala, jakie grupy osób będą podlegać wyjątkom od zakazu wjazdu. Oznacza to, że zabronione byłyby loty, przejazdy autobusowe i kolejowe z obszarów mutacji koronawirusa. Obecnie dotyczy to już podróżujących z Wielkiej Brytanii, Portugalii, Irlandii i RPA. W przypadku Czech i Tyrolu stacjonarne kontrole są niezbędne – powiedział gazecie "Sueddeutsche Zeitung” minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer.

Ze swej strony Republika Czeska zapowiedziała zamknięcie trzech powiatów, w tym dwóch na granicy z Niemcami. Mieszkańcy nie będą mogli opuszczać tego terenu, a obcym nie wolno bdzie tam wjeżdżać. Logistycy i spedytorzy ostrzegają przed załamaniem ruchu drogowego i dostaw w związku z planowanymi ograniczeniami.

(DPA, AFP/dom)

d3x4d2m

Przeczytaj także:

RKI: "Wszystkie trzy mutacje wirusa dotarły do Niemiec”

Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x4d2m

Podziel się opinią

Share
d3x4d2m
d3x4d2m
Więcej tematów