Trwa ładowanie...
d3miuqq

Niemcy są winni Polsce 3 bln złotych za zniszczenia podczas II wojny światowej

Podczas II wojny światowej nie tylko Warszawa legła w gruzach. Zniszczony został m.in. nasz przemysł kolejowy i energetyczny. Według szacunków eksperta Niemcy są nam winni niemal 3 bln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odgruzowywanie zniszczonej podczas II wojny światowej Warszawy
Odgruzowywanie zniszczonej podczas II wojny światowej Warszawy (NAC)
d3miuqq

Temat reparacji wojennych wrócił w sobotę za sprawą przemówienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na kongresie tego ugrupowania. - Czy otrzymaliśmy coś za gigantyczne szkody, których tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś? Polska nigdy nie zrzekła się takich odszkodowań - stwierdził wówczas Kaczyński. Niemcy jednak od dawna uważają tę sprawę za zamkniętą.

"Super Express" przypomina między innymi słowa Franka-Waltera Steinmeiera, obecnego prezydenta Niemiec. - Kwestia reparacji wojennych jest prawnie i politycznie zamknięta - mówił w 2016 roku Steinmeier, który pełnił wówczas funkcję szefa niemieckiej dyplomacji. "Jak bowiem twierdzi polityk, Polska, gdy przyłączyła się do innych państw pozostających pod wpływem sowieckim w 1953 roku do rezygnacji z odszkodowań od NRD, równocześnie zrzekła się ich od całych Niemiec" - cytuje fragment artykułu z "Der Spiegel" gazeta.

Innego zdania jest jednak cytowany przez "SE" ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Twierdzi on, że Polska z niczego nie zrezygnowała. - Polska nie zarejestrowała w Biurze Prawnym ONZ zrzeczenia się odszkodowań od Niemiec - powiedział kilka lat temu Kostrzewa-Zorbas. Uważa on, że Polska może żądać od Niemiec aż trzech bilionów złotych.I to bez oprocentowania za zwłokę.

d3miuqq

Zobacz, ile nasz kraj stracił w wyniku II wojny światowej

- Straty, jakie poniosła Polska, są potężne - zarówno materialne, jak i te dotyczące utraty zdrowia i życia obywateli. Z kolei polskie miasta, na przykład Warszawa, zostały zniszczone nie tylko w wyniku działań wojennych, lecz także poprzez sukcesywne działania policji i wojsk niemieckich, które prowadziły zaplanowaną akcję niszczenia - powiedział "SE" Karol Karski, europoseł PiS i profesor prawa międzynarodowego, który wraz z innymi ekspertami opracował dla PiS prawną ekspertyzę dotyczącą reparacji od Niemiec. W 2005 roku została ona złożona w Sejmie.

Źródło: "Super Express"

d3miuqq

Podziel się opinią

Share
d3miuqq
d3miuqq
Więcej tematów