Niebezpiecznie na terenach popowodziowych. Główny geolog ostrzega
W kilku następnych tygodniach utrzymywać się będzie wysokie zagrożenie uaktywnienia się osuwisk na terenach, przez które przeszła powódź - ostrzegł w piątek Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos. Niebezpieczeństwo może występować też na kolejnych terenach, przez które przechodzi wysoka fala.
Po intensywnych opadach i powodzi pojawia się nowe zagrożenie. Służby geologiczne informowały o nim już w środę. Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos przypomniał w piątek, że prawdopodobieństwo występowania osuwisk na terenach popowodziowych utrzymywać się będzie jeszcze długo. Ustabilizowanie ziemi może zająć kilka tygodni.
W związku z tym państwowa służba geologiczna (PSG) prowadzi System Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO), który ma służyć głównie wsparciu administracji rządowej i samorządowej, w szczególności w zakresie oceny zagrożenia osuwiskowego - poinformował resort klimatu i środowiska. Ministerstwo wskazało w komunikacie, że intensywne i rosnące opady atmosferyczne w południowej Polsce skłoniły Centrum Geozagrożeń Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB do wydania ostrzeżenia o zagrożeniu osuwiskowym, które dotyczyło głównie Karpat i Sudetów.
Teraz nowe zagrożenie. Ziemia może się osuwać na terenach powodziowych
Najbardziej zagrożonymi na aktywację osuwisk są obszary Pogórza Karpackiego w województwie śląskim i małopolskim - Pogórze Śląskie oraz Pogórze Wielickie. MKiŚ poinformowało, że w Sudetach możliwe są również lokalne osunięcia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Wydawało nam się, że natura chce wygrać". Wstrząsająca relacja gen. Wiśniewskiego
Do czwartku odnotowano kilkanaście zgłoszeń dotyczących potencjalnych ruchów osuwiskowych, a na miejsce zostały wysłane służby PSG. Do tej pory potwierdzono uaktywnienie dwóch osuwisk.
"W przypadku pojawienia się niepokojących przejawów ruchów masowych ziemi, zagrażających obiektom budowlanym i infrastrukturze technicznej, a także mogących prowadzić do powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców, należy je zgłaszać jak najszybciej do jednostek samorządowych, które w kolei powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt do PSG" - wskazano.
Czytaj też: Żak zatrzymany. Jest komunikat prokuratury
Niepokojąca jest też kwestia płytko występujących wód podziemnych. Jak wynika z dokonanej przez PSG oceny aktualnej sytuacji hydrologicznej, istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń hydrogeologicznych związanych z powodziami wezbraniowymi, w tym w szczególności zanieczyszczenia wód podziemnych w wyniku infiltracji zanieczyszczonych wód powodziowych lub w wyniku zalania otworów hydrogeologicznych.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
"Jest to szczególnie niebezpieczne dla płytko występujących wód podziemnych i może prowadzić m.in. do wyłączenia z użytkowania ujęć wód podziemnych, czy też skażenia wody w indywidualnych studniach gospodarskich, które nie podlegają kontroli Państwowej Służby Sanitarnej" - ostrzegł resort.
Źródło: PAP
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl