Jak nie brać udziału w referendum? Oto co powinieneś zrobić

15 października odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Są warunki, które należy spełnić, jeśli nie chce się w nim brać udziału. Jak zrezygnować z referendum? - Jeśli weźmie się wszystkie karty i podpisze odbiór, to przepadło. Komisja nie przyjmie już z powrotem karty, której jednak nie chce wyborca - mówi w rozmowie z WP Wojciech Hermeliński, były szef PKW.

Karty do referendum 2023. Jak odmówić udziału w głosowaniu?
Karty do referendum 2023. Jak odmówić udziału w głosowaniu?
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Żaneta Gotowalska-Wróblewska

Zgodnie z decyzją Sejmu, 15 października, wraz z wyborami parlamentarnymi odbędzie się ogólnokrajowe referendum. Co jeśli nie chcemy wziąć w nim udziału? Zapytaliśmy o to eksperta.

Odmowa udziału w referendum. "Jeśli weźmie się wszystkie trzy karty i podpisze ich odbiór, to przepadło"

Wojciech Hermeliński, były szef Państwowej Komisji Wyborczej, w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że wyborcy 15 października będą wręczane trzy karty: do Sejmu, Senatu i referendalna. - Jeśli wyborca nie chce przyjąć którejkolwiek z nich, trzeba od razu powiedzieć to członkowi komisji, który je wręcza. Zanim się ich odbiór pokwituje, bo będzie tylko jedno "okienko" do złożenia podpisu - zaznacza ekspert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

I dodaje, że właśnie w tym miejscu jest moment, by zaznaczyć, by nie wręczono nam wskazanej przez nas karty, np. referendalnej. - Jeśli weźmie się wszystkie trzy karty i podpisze ich odbiór, to przepadło. Komisja nie przyjmie już z powrotem karty, której jednak nie chce wyborca, a którą z pośpiechu czy z nieuwagi wziął - mówi Hermeliński.

Odmowa referendum. Co, gdy członek komisji nie chce umieścić adnotacji? Ekspert wyjaśnia

- Komisja pewnie najczęściej będzie wpisywać w "okienko" informację, np. bez karty referendalnej. To małe "okienko", więc wpis raczej całość zapełni, bez możliwości opcji dopisania tam czegokolwiek. Podpis jest umieszczany przez wyborcę - wyjaśnia.

Co zrobić, gdy nie chcesz głosować w referendum
Co zrobić, gdy nie chcesz głosować w referendum© Wirtualna Polska

Hermeliński podkreśla, że jeśli członek komisji nie chce umieścić wpisu o odmowie przyjęcia przy naszym nazwisku, należy wezwać przewodniczącego komisji albo poprosić męża zaufania, który ma prawo filmować taką sytuację, by był dowód do protestu wyborczego.

Ekspert podkreśla, że należy pamiętać, że kiedy przyjmie się kartę do głosowania w referendum, już jest się wliczonym do jego frekwencji.

Referendum 2023. Nie przedzierać karty, nie ukrywać

- Nie radziłbym przedzierać karty, by nie napytać sobie biedy - podkreśla. - Nie wynośmy karty z lokalu. Jeśli przez nieuwagę wzięliśmy kartę referendalną, nie wypełniajmy jej, zostawmy ją w dowolnym miejscu w lokalu - takiej karty do urny członek komisji wrzucić nie może. Jednak uważajmy, bo ktoś z głosujących - z dobrej woli - może, po znalezieniu jej, wrzucić ją za nas, myśląc, że ją przeoczyliśmy - zaznacza Hermeliński.

I dodaje: - Nie chowajmy karty do kieszeni. Przepisy kodeksu karnego mówią, że można być posądzonym o próbę ukrycia karty, a to jest przestępstwem. Zalecana jest zatem ostrożność.

Wybory i referendum. Karty spięte razem? PKW dementuje

Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, w którym odniosła się do rozpowszechnianych w mediach społecznościowych informacji, dotyczących kart do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i referendum.

Oświadczyła, że nie są prawdziwe informacje rozpowszechniane w mediach społecznościowych, że karty do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu i karty do referendum będą zszyte lub w inny sposób złączone.

- Wyborca nie ma obowiązku, a prawo do udziału w głosowaniu 15 października i sam zdecyduje, czy we wszystkich, czy tylko w niektórych z trzech głosowań weźmie udział, a co za tym idzie, które karty do głosowania wyda mu obwodowa komisja wyborcza - napisano w oświadczeniu PKW.

Referendum. Jak będzie wyglądać karta referendalna?

Jak wskazano w Uchwale w sprawie wzorów karty do głosowania oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r., karta referendalna będzie miała format A4.

Na górze arkusza zostanie umieszczony podpis "Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r.". PKW informuje również, że w prawym górnym rogu karty będą wycięte dwa otwory o średnicy 7 mm.

Pod tytułem karty znajdą się cztery pytania referendalne, zaprezentowane w kolejności, określonej w sejmowej ustawie uchwalonej w sierpniu. Pod każdym z pytań umieszczone zostaną dwa warianty odpowiedzi: "TAK" oraz "NIE" wraz z kratkami, w których wyborcy zaznaczą oddany przez siebie głos. Pod pytaniami, które zostaną zadane w referendum 2023, znajdzie się natomiast informacja, w jaki sposób oddać ważny głos.

Referendum 2023. Pytania

Jak brzmią cztery pytania, które znajdą się w referendum? Ich treść została przedstawiona przez polityków Prawa i Sprawiedliwości już w sierpniu 2023 roku.

  • Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
tym żyje kampaniawybory 2023wybory parlamentarne 2023
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2686)