Czy referendum w Polsce jest wiążące? Konstytucja wskazuje jasno
W niedzielę 15 października obok wyborów parlamentarnych odbędzie się ogólnopolskie referendum. W jego trakcie wyborcy odpowiedzą na cztery pytania. Kiedy udzielone na nie odpowiedzi będą wiążące dla władzy? Przepisy nie pozostawiają złudzeń.
02.10.2023 14:47
Decyzja o organizacji referendum w dniu wyborów parlamentarnych została podjęta pod koniec sierpnia 2023 roku. W tym czasie przedstawione zostały również cztery zagadnienia, których dotyczyć będzie głosowanie. Kiedy jego wynik będzie wiążący?
Referendum 2023. Kiedy jest wiążące? Kto stwierdza ważność głosowania?
Referendum jest formą demokracji bezpośredniej. Osoby, które wezmą w nim udział, odpowiadają na pytania zadane przez rządzących. By podjęte decyzje były dla władzy wiążące, musi jednak zostać spełniony warunek, wskazany przez Konstytucję RP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wskazuje artykuł 125 pkt 3, referendum jest wiążące, jeżeli w głosowaniu "wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania". Co ważne, w przypadku tego głosowania, frekwencja jest liczona na podstawie liczby ważnych kart, wyjętych z urn wyborczych - niezależnie od ważności udzielonego na nich głosu.
Ważność referendum nie ma natomiast związku z liczbą oddanych w nim głosów. Ta - zgodnie z przepisami Konstytucji RP - jest stwierdzana przez Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie referendum ma miejsce, gdy większość oddanych głosów wskazuje na pozytywną lub negatywną odpowiedź.
Referendum w Polsce. Czego dotyczy?
Osoby, które wezmą udział w tegorocznym referendum, odpowiedzą na cztery pytania. Ich treść została wskazana w Uchwale Sejmu RP o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Pytania referendalne mają brzmienie:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Udział w głosowaniach - zarówno w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i referendum - jest dobrowolny. Lokale wyborcze 15 października będą czynne w godzinach 7:00-21:00.
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.