Trwa ładowanie...

Referendum 2023. Czy kartę referendalną można zniszczyć lub wynieść z lokalu wyborczego?

W niedzielę 15 października obok wyborów parlamentarnych odbędzie się ogólnopolskie referendum. Głosowanie wzbudza wiele wątpliwości - również tych, dotyczących odmowy wzięcia w nim udziału. Czy bojkot referendum może polegać na wyniesieniu lub zniszczeniu karty z pytaniami?

Karta referendalna. Czy można ją zniszczyć? Co grozi za wyniesienie karty z lokalu?Karta referendalna. Czy można ją zniszczyć? Co grozi za wyniesienie karty z lokalu?Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4l04ni
d4l04ni

W związku z organizacją referendum w dniu wyborów, wszystkie trzy głosowania, tj. do Sejmu, Senatu oraz referendalne, odbędą się w tych samych, obwodowych komisjach wyborczych. Wyborcy mają prawo odmówić wzięcia udziału w głosowaniu lub głosowaniach. Nie można jednak tego zrobić poprzez podarcie lub zniszczenie kart do głosowania.

Jak nie wziąć udziału w referendum? Tego robić nie warto

Czy osoby, które nie chcą wziąć udziału w referendum, mogą wynieść lub celowo przedrzeć pobraną kartę do głosowania? Wątpliwości w tej sprawie rozwiewa art. 248 Kodeksu karnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posłanka nie wiedziała, gdzie ma patrzeć. Pytanie za pytaniem

Jak wskazuje, "kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum (...) niszczy, uszkadza, ukrywa, przerabia lub podrabia protokoły, lub inne dokumenty wyborcze albo referendalne (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". Jak w artykule na ten temat wyjaśnia Gazeta Wyborcza, takie zachowania były już karane przez sądy.

d4l04ni

Karty referendalnej nie można również wynosić z lokalu. Takie zachowanie może bowiem zostać uznane za próbę jej sprzedaży lub odstąpienia. W jaki sposób zrezygnować więc z udziału w referendum?

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Jak nie głosować w referendum?

Osoby, które nie chcą brać udziału w referendum, powinny zgłosić ten fakt przed złożeniem podpisu, potwierdzającego pobranie kart do głosowania. W przypadku odmowy przyjęcia karty referendalnej, członkowie obwodowych komisji muszą odnotować ten fakt w spisie wyborców. Takie same przepisy dotyczą odmowy pobrania kart wyborczych - do Sejmu i Senatu.

d4l04ni
  • Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  • Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP, referendum jest dla władzy wiążące, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4l04ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l04ni
Więcej tematów