Czy udział w referendum jest obowiązkowy? Głosowanie coraz bliżej
W dniu wyborów parlamentarnych odbędzie się w Polsce ogólnokrajowe referendum. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, wszystkie trzy głosowania - do Sejmu, Senatu oraz referendalne, będą zorganizowane w tych samych obwodowych komisjach wyborczych. Czy z tego względu trzeba będzie wziąć udział we wszystkich z nich?
03.10.2023 12:35
Referendum będzie przeprowadzane 15 października w godzinach 7:00-21:00. Głosowanie odbędzie się wraz z głosowaniem do Izby wyższej i niższej polskiego parlamentu. Wyborcy, którzy będą chcieli wziąć udział we wszystkich odbywających się w tym dniu głosowaniach, otrzymają trzy karty: dwie wyborcze oraz jedną referendalną. Co w przypadku odmowy przyjęcia którejkolwiek z nich?
Referendum 2023. Czy jest obowiązkowe?
Zarówno udział w referendum, jak i w wyborach parlamentarnych, nie jest obowiązkowy. To przywilej obywateli posiadających czynne prawo wyborcze. Oznacza to również, że osoby, które 15 października udadzą się do lokali wyborczych, mogą odmówić udziału w głosowaniu do Sejmu, Senatu lub referendum, pobierając karty wyłącznie dla tych głosowań (lub tego głosowania), w których chcą uczestniczyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ze względu na liczne wątpliwości dotyczące odmowy wzięcia udziału w referendum organizowanym w dniu wyborów, komunikat w tej sprawie wydała również Państwowa Komisja Wyborcza. Jak wyjaśniono, "jeżeli wyborca odmówi przyjęcia karty lub kart do głosowania obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców".
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Referendum w Polsce. Jakie pytania się w nim pojawią?
Jak wskazano w uchwale Sejmu o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, wyborcy, którzy wezmą udział w głosowaniu, odpowiedzą na cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
By wynik referendum był dla władzy wiążący, musi wziąć w nim udział co najmniej połowa uprawnionych wyborców. Co ważne, frekwencja jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny, a nie liczby oddanych głosów ważnych.