"Nawiązują do tradycji NKWD". Ukraina apeluje ws. Saakaszwilego
"Gruzińskie władze traktują byłego prezydenta tego kraju Micheila Saakszwilego według najgorszych tradycji NKWD" - napisało w oświadczeniu ukraińskie MSZ, domagając się przekazania więzionego polityka Kijowowi. Saakaszwili posiada obywatelstwo Ukrainy.
02.02.2023 | aktual.: 02.02.2023 15:12
"Apelujemy do władz gruzińskich o niezwłoczne zaprzestanie znęcania się nad Micheilem Saakaszwilim oraz o przekazanie go Ukrainie. Nie bawcie się życiem człowieka dla zemsty politycznej" - napisała w oświadczeniu ukraińska dyplomacja.
"Najgorsze tradycje NKWD"
MSZ Ukrainy oceniło, że władze Gruzji zachowują się wobec byłego prezydenta "wedle najgorszych tradycji NKWD", stosując przemoc fizyczną i psychiczną oraz odmawiając mu koniecznej opieki lekarskiej. Ministerstwo podkreśliło, że w tej sytuacji zagrożone jest życie polityka.
"Brutalne łamanie praw człowieka wobec ukraińskiego obywatela przeczy zadeklarowanemu kursowi Gruzji, mówiącemu o dążeniach do członkostwa w UE, oraz świadczy o ograniczaniu demokracji w Gruzji" - podkreślono w oświadczeniu.
Saakaszwili w stanie krytycznym
W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że jego zdaniem były prezydent Gruzji, który odbywa w Tbilisi karę więzienia, jest publicznie torturowany przez gruzińskie władze.
Wcześniej ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec zaapelował do władz Gruzji, by dopuściły go do Saakaszwilego, który - jak przypomniał - ma obywatelstwo ukraińskie.
Współpracownicy Saakaszwilego oświadczyli we wtorek, że stan byłego prezydenta jest krytyczny. Władze szpitala temu zaprzeczają i uniemożliwiły mu przeniesienie na oddział intensywnej terapii.
Saakaszwili odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Został zatrzymany jesienią 2021 roku po powrocie z Ukrainy. Podczas pobytu w Ukrainie pełnił funkcje rządowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.
Zobacz też: Biden w Polsce? Schnepf o przewidywaniach
Źródło: PAP