To będzie zmasowana inwazja. Tylu Rosjan ma zaatakować Ukrainę [NA ŻYWO]
Czwartek to 344. dzień wojny w Ukrainie. Minister obrony Ukrainy ocenił, że w okolicy 24 lutego, czyli rocznicy inwazji sprzed roku, Rosjanie "mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę w Ukrainę". - Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - powiedział w czwartek Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV. Z kolei major ukraińskiej armii Ołeksij Hetman przekonywał wcześniej, że zapowiadana nowa rosyjska ofensywa rozpoczęła się już w Donbasie na osi Bachmut-Awdijiwka-Marjinka-Wuhłedar. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Władimir Putin wygłosił w czwartek przemówienie z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Stalingradu. Choć swoje wystąpienie rozpoczął od wydarzeń historycznych, większość czasu poświęcił na wściekłe ataki Zachodu i Kijowa. Zabrał głos m.in. w sprawie Leopardów oraz odgrażał się, że odpowiedź Kremla na wydarzenia na froncie będzie adekwatna.
- Do obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy przybył oddział rosyjskich sił specjalnych SOBR, by stłumić bunt wśród wojskowych z Rosji - poinformował w czwartek Ołeksij Dmytraszkiwski, przedstawiciel sił krymskiego kierunku obrony armii.
- Czworo wysokich rangą urzędników Pentagonu oceniło scenariusz szybkiego wyzwolenia Krymu przez Ukrainę jako "mało prawdopodobny" - informuje portal POLITICO. Podobne stanowisko wcześniej wyraził przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów. Gen. Mark Milley stwierdził, że wyparcie Rosjan z wszystkich okupowanych terenów byłoby w tym roku "bardzo trudne". Według doniesień POLITICO, administracja Wołodymyra Zełenskiego zareagowała na te oceny z "wściekłością".
- Minister obrony Ukrainy ocenił, że w okolicy 24 lutego, czyli rocznicy inwazji sprzed roku, Rosjanie "mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę w Ukrainę". - Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - powiedział czwartek Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.
Sądzę, że Ukrainia zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE - oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
Wcześniej w czwartek Zełenski powiedział na wspólnym posiedzeniu ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie, że w tym roku wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte.
- Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań - powiedział prezydent Zełenski.
- Nie jestem tym zachwycony, ale być może Serbia będzie musiała nałożyć na Rosję sankcje - wyznał w czwartek serbski prezydent Aleksandar Vuczić w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Republiki Serbii (parlamentem).
- Nie wiem, ile jeszcze będziemy w stanie wytrzymać i powstrzymać się od przystąpienia do nałożonych na Rosję sankcji - powiedział Vuczić. - Stale płacimy cenę za to, że ich nie przyjęliśmy, ale jest to kwestia politycznego wyboru ze strony naszych władz - dodał.
52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.
"Cerkiew lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem dla innych" - napisał do moskiewskiego patriarchy Cyryla metropolita Sawa. W ten sposób zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) zwraca się do jednego z najbliższych sojuszników Putina. Więcej w materiale WP.
Powiązane tematy:
- Prezydencja Szwecji w Radzie UE to "okno możliwości" w sprawie dołączenia Ukrainy do Unii. Szwecja ma pewne instrumenty, które, jeśli będą dobrze wykorzystane, mogą doprowadzić przy sprzyjających okolicznościach do rozpoczęcia procesu akcesyjnego - oznajmił w Sztokholmie szef MSZ RP Zbigniew Rau.
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price wyraził w czwartek zaniepokojenie - jak to ujął - zorganizowanymi wysiłkami węgierskich oficjeli i rządowych mediów, by zdyskredytować ambasadora USA i Stany Zjednoczone. To reakcja na publiczny spór między ambasadorem Davidem Pressmanem i węgierskimi władzami m.in. na temat wojny na Ukrainie.
- Popieramy zawieszanie rosyjskich i białoruskich związków sportowych w międzynarodowych federacjach sportowych - oświadczyła w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała jednak, że w przypadkach takich, jak igrzyska olimpijskie, gdzie MKOl zgodził się na uczestnictwo sportowców z tych krajów, powinno zakazać się używania ich flag i hymnów.
- To, co myśli ambasador USA, czy jakikolwiek inny ambasador o wewnętrznych stosunkach panujących na Węgrzech, jest nieistotne, bo to nie jego sprawa - oświadczył w czwartek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w odpowiedzi na krytykę ze strony ambasadora USA w Budapeszcie Davida Pressmana.
- Dalej będziemy wspierać akcesję Szwecji do NATO. Strona szwedzka absolutnie nie rozważa tego, żeby przystąpić do Sojuszu Północnoatlantyckiego później niż Finlandia - oświadczył w czwartek w Sztokholmie szef MSZ RP Zbigniew Rau.
- Władimir Putin przemówił na obchodach 80. rocznicy zwycięstwa pod Stalingradem. Były ataki na Zachód i Ukrainę oraz kolejne groźby. - Szantaż nuklearny trzeba traktować jako bardzo mało prawdopodobny, wykalkulowany jako straszak na umysły, a nie jako broń, którą mógłby użyć przeciwko Zachodowi czy Ukrainie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Powiązane tematy:
- Uświadamiamy amerykańskich partnerów, że mamy historyczną szansę pokonania Rosji i przekonujemy ich do członkostwa Ukrainy w NATO - poinformował w czwartek w Waszyngtonie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Radosław Fogiel podczas briefingu ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy i Litwy.
Ukraiński poseł Ołeksandr Mereżko wyraził przekonanie, że mimo początkowego "nie", USA zgodzą się na przekazanie samolotów F-16.
- Ataki związane ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej na ogół nie są przypadkowe. Na cel obierają sobie osoby, które wcześniej zostały zidentyfikowane i rozpracowane - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Nowo wybrany prezydent Republiki Czeskiej deklaruje możliwie szeroką pomoc Ukrainie. Jak twierdzi, w innym wypadku Rosja może zwyciężyć. Petr Pavel w wywiadzie dla Deutsche Welle mówi też o problemie z prorosyjskimi Węgrami oraz konieczności poprawy działania Grupy Wyszehradzkiej. Więcej w materiale WP.
Powiązane tematy:
- Możemy przedstawić naszym partnerom wszelkie gwarancje, że nie użyjemy pocisków dalszego zasięgu do atakowania terytorium Rosji. Mamy wystarczająco wiele celów na okupowanych terenach Ukrainy - zadeklarował w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.
Rumunia pomogła Ukrainie wyekspediować w 2022 r. ponad 12 mln ton zbóż z tego ogarniętego wojną kraju. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy, rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.
W okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, mieście na południowym wschodzie Ukrainy, doszło w czwartek do serii eksplozji w miejscach rozmieszczenia żołnierzy i uzbrojenia agresora - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Znana z protestów antykremlowskich grupa Pussy Riot w krótkim filmie zatytułowanym "Prochy Putina" wzywa do przyłączenia się do "ruchu przeciwko najbardziej niebezpiecznemu żyjącemu dyktatorowi" i pali ogromny portret przywódcy Rosji.
Większość, bo aż 69 proc. mieszkańców Gruzji jest zaniepokojona masowym napływem do tego kraju obywateli Rosji uciekających przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą - powiadomił w czwartek portal Ukraińska Prawda, który przytoczył wyniki grudniowego badania opinii publicznej w Gruzji.
- Schrony, syreny i ostrzeżenia o zagrożeniach są mało przydatne, jeśli społeczeństwu brakuje świadomości kryzysowej i umiejętności działania w sytuacjach nadzwyczajnych. Niestety obecny system szkolenia jest rozdrobniony i brakuje w nim strategicznej współpracy. Dlatego obraliśmy sobie za cel przeszkolenie co najmniej połowy dorosłej populacji Estonii do 2027 roku - powiedział w czwartek estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets.
- Rosjanie lubią różnego rodzaju symbolikę, dlatego w okolicach 24 lutego, a zatem w rocznicę inwazji sprzed roku, mogą rozpocząć kolejną zmasowaną ofensywę na Ukrainę. Spodziewamy się, że wróg jest w stanie wezwać pod broń nawet około 500 tys. ludzi - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała powołanie międzynarodowego centrum ścigania zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie, które ma działać w Hadze i zajmować się gromadzeniem dowodów tych przestępstw.
System SAMP/T, przeznaczony do obrony przeciwlotniczej Kijowa i innych terenów na Ukrainie, zacznie działać w ciągu najbliższych siedmiu-ośmiu tygodni - taką opinię wyraził w czwartek szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani. System, którego wysłanie Rzym już wcześniej zapowiedział, to wynik włosko-francuskiej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.
W ciągu kilku tygodni brytyjski rząd przekaże fundacji działającej na rzecz Ukrainy 2,3 mld funtów, uzyskanych ze sprzedaży przez rosyjskiego oligarchę Romana Abramowicza klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, ale musi jeszcze uzyskać na to zgodę Unii Europejskiej - podał dziennik "Daily Telegraph".
Ściganie rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie oraz kwestia międzynarodowego trybunału do ich osądzenia, były głównymi tematami czwartkowego spotkania szefa MS Zbigniewa Ziobry z brytyjskim ministrem ds. bezpieczeństwa Tomem Tugendhatem - podał resort sprawiedliwości.
Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiają wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Z ust Benjamina Netanjahu padła sugestia dotycząca broni-symbolu, czyli Żelaznej Kopuły. Premier Izraela rozważa jej przekazanie Ukrainie. Eksperci, z którymi rozmawia Wirtualna Polska, mówią: od decyzji do realizacji jest długa droga. Ponadto sceptyczni są sami Ukraińcy, w tym tamtejszy minister obrony Ołeksij Reznikow.
- Pojawiały się wątpliwości, na ile sprzęt jest odpowiedni do warunków ukraińskich - mówi Daniel Szeligowski, ekspert PISM. Więcej w materiale WP.
Powiązane tematy:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski