Trwa ładowanie...
d3qzzs5

Micheil Saakaszwili

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Tblisi

d3qzzs5
PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF, fot: Mykola Tys

Micheil Saakaszwili to polityk gruziński dwukrotnie wybrany na prezydenta Gruzji; z wykształcenia adwokat. Działał jako polityk ukraiński w latach 2015–2017, gdy miał obywatelstwo tego kraju. W 2014 roku gruzińska prokuratura wystosowała międzynarodowy list gończy, ścigając byłego prezydenta za przywłaszczenie środków budżetowych.

Micheil Saakaszwili – informacje ogólne

Micheil Saakaszwili urodził się w Tbilisi w 1967 roku, jest założycielem gruzińskiej partii Zjednoczony Ruch Narodowy, pełnił urząd prezydenta Gruzji w latach 2004–2007 oraz 2008–2013, a od maja 2015 do listopada 2016 obejmował stanowisko przewodniczącego odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej (ODA).

Saakaszwili zdobył dużą popularność na arenie politycznej dzięki reformom gospodarczym, prozachodniemu podejściu i dążeniu do wprowadzenia Gruzji do NATO. Spotkał się też z krytyką – zarzucano mu tendencje autorytarne i oszustwa wyborcze, a także przekroczenie uprawnień na różnych polach. Jako że Micheil Saakaszwili odmówił współpracy z organami śledczymi i nie stawił się na przesłuchaniu, a do tego pojawiły się kolejne oskarżenia, wydano za nim list gończy.

Micheil Saakaszwili – wykształcenie

Micheil Saakaszwili ukończył Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w 1992 roku, a w latach 1989–1990 odbył skróconą służbę wojskową. W 1994 roku otrzymał tytuł prawniczy LLM w Szkole Prawa Uniwersytetu Columbia, a rok później uczęszczał na zajęcia w George Washington University Law School. Micheil Saakaszwili otrzymał również w 1995 roku dyplom Międzynarodowego Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu.

Micheil Saakaszwili w parlamencie

Po powrocie do Gruzji Micheil Saakaszwili w 1995 roku dostał się do Parlamentu Gruzji, działał jako poseł Unii Obywatelskiej Gruzji, a w 2000 i 2001 roku pełnił funkcję ministra sprawiedliwości. Saakaszwili wyrażał głośni sprzeciw przeciwko korupcji w rządzie, w 2001 roku założył własną partię Zjednoczony Ruch Narodowy. Był jednym z przewodniczących rewolucji róż w 2003 roku, a rok później został wybrany na prezydenta.

Reformy gospodarcze Micheila Saakaszwilego

Podczas prezydentury w latach 2004–2007 Micheil Saakaszwili wprowadził program reform (zwalniał polityków i urzędników podejrzanych o korupcję, podwyższył pensje pracowników państwowych w celu ograniczenia łapownictwa), w tym reorganizacji gospodarczej państwa między innymi poprzez wprowadzenie uproszczeń administracyjnych, rozpoczęcie kampanii prywatyzacyjnej i zwalczanie zjawiska uchylania się jednostek i przedsiębiorstw od podatków.

Reformy gospodarcze Saakaszwilego doprowadziły do znacznego wzrostu ekonomicznego Gruzji w latach 2003–2013, nie zmniejszyło to jednak biedy panującej w społeczeństwie, a bezrobocie wynosiło 15%.

Micheil Saakaszwili – zarzuty dotyczące autorytarnej polityki

Micheil Saakaszwili był krytykowany głównie ze względu na promowane przez niego metody walki z korupcją. Zwiększył on przywileje policji i wojska, traktowanie podejrzanych stało się bezwzględne, a populacja więzień osiągnęła jeden z najwyższych poziomów w Europie. Z drugiej strony podczas pierwszej prezydentury Saakaszwilego rząd poddał zniesławienie dekryminalizacji, podtrzymał przepisy zapewniające wolność słowa, a w 2006 roku całkowicie zakazał przeprowadzania kary śmierci. Mimo to wciąż pojawiały się zarzuty ograniczania wolności mediów przez prezydenta i wykorzystywanie systemu sądowniczego do ścigania przeciwników politycznych.

Druga prezydentura Micheila Saakaszwilego

W 2007 roku miał miejsce kryzys zapoczątkowany przez demonstracje opozycji przeciwko rządom Saakaszwilego. Wielu protestujących po starciu z policją trafiło do szpitali, a prezydent wprowadził stan wyjątkowy i zamknął opozycyjną stację telewizyjną Imedi. W wyniku incydentu Micheil Saakaszwili ustąpił z urzędu i zarządził wcześniejsze wybory prezydenckie, które odbyły się w styczniu 2008 – na stanowisko po raz kolejny został wybrany Saakaszwili.

Podczas drugiej prezydentury Micheila Saakaszwilego wybuchł konflikt zbrojny w Osetii Południowej, miały też miejsce liczne demonstracje opozycji. W 2013 roku odbyły się kolejne wybory prezydenckie, w których dotychczasowy prezydent nie mógł wystartować – zwycięzcą został Giorgi Margwelaszwil, a Saakaszwili wyjechał z kraju. W 2014 roku został wezwany do stawienia się przed sądem pod zarzutami nadużyć, odmówił pojawienia się na przesłuchanie, a prokuratura zarządziła jego poszukiwanie na mocy listu gończego.

Micheil Saakaszwili na Ukrainie

W 2015 roku Micheil Saakaszwili rozpoczął aktywną działalność polityczną na Ukrainie – już wcześniej interesował się wydarzeniami mającymi tam miejsce i wyrażał poparcie dla Euromajdanu. W maju 2015 roku otrzymał ukraińskie obywatelstwo, działał wtedy jako przewodniczący Międzynarodowej Doradczej Rady Reform, mianowano go również przewodniczącym ODA. Saakaszwili został pozbawiony obywatelstw ukraińskiego 26 lipca 2017 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzzs5
d3qzzs5
d3qzzs5
Więcej tematów
d3qzzs5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj