Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Wynik w II turze pachnie sensacją

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że walka o głosy wyborców będzie zacięta do końca kampanii. Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się w ostatnią niedzielę, to reelekcję zapewniłby sobie Andrzej Duda. Jednak różnica między urzędującym prezydentem a Rafałem Trzaskowskim nigdy nie była tak mała.

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Wynik w II turze pachnie sensacjąŹródło: East News
d1cu7aa
d1cu7aa

Sondaż prezydencki IBRiS dla WP dotyczący I tury pokazał, że to Andrzej Duda nadal ma największe szanse na zwycięstwo (z 40,7 proc. głosów), ale poparcie dla urzędującego prezydenta spada: dystans do niego systematycznie odrabia kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski (28 proc.).

To oznacza, że doszłoby do II tury 12 lipca. Zapytaliśmy więc Polaków o to, kogo wsparliby w takiej sytuacji: Andrzeja Dudę czy Rafała Trzaskowskiego?

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP. Wynik w II turze pachnie sensacją

Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się w minioną niedzielę, to wygrałby ją Andrzej Duda - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski. Chęć oddania głosu na ubiegającego się o reelekcję prezydenta zadeklarowało 48,8 proc. ankietowanych.

Jednak kandydat Koalicji Obywatelskiej przegrywa nieznaczną różnicą. Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego wyraziło 48 proc. uczestników sondażu. W porównaniu z poprzednim badaniem dla WP na temat wyniku II tury, urzędujący prezydent stracił 1 punkt procentowy, a Rafał Trzaskowski zyskał 1,6 punktu procentowego.

Zobacz też: "Odroczenie śmierci". Tłumy nad Bałtykiem? Zabrakło kluczowych gości

Spadł również odsetek osób niezdecydowanych, co do tego, którego kandydata wybrać. Teraz jest to 3,2 proc. wskazań, przy 4,6 proc. w sondażu sprzed dwóch tygodni.

d1cu7aa

Jeśli w wynikach sondażu dotyczącego starcia Duda-Trzaskowski ująć osoby niezdecydowane (3,2 proc) oraz grupę ankietowanych deklarującą, że nie weźmie udziału w wyborach (1,7 proc.), poparcie rozkładałoby się następująco: Andrzej Duda - 47,9 proc., Rafał Trzaskowski: 47,1 proc.

Gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się w ostatnią niedzielę, to frekwencja wyniosłaby 65 proc.

Warto zaznaczyć, że sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 czerwca, a więc już po podpisaniu przez prezydenta Dudę Karty Rodziny i kontrowersji wokół tematu osób LGBT.

WP
Źródło: WP

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1100 Polaków, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a próg ufności 0,95.

d1cu7aa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

__

Kosmetyki wielu marek w najniższych cenach? Szczegóły znajdziesz na cocolita kod rabatowy!

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

d1cu7aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cu7aa
Więcej tematów