Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP. Rośnie poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę 14 czerwca, zwycięzcą I tury byłby Andrzej Duda - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Poparcie dla urzędującego prezydenta spada: dystans do niego systematycznie odrabia Rafał Trzaskowski.

Share
Najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP. Rośnie poparcie dla Rafała TrzaskowskiegoŹródło: Getty Images, PAP
dc5nob2

Andrzej Duda jest faworytem do zwycięstwa w I turze wyborów prezydenckich 2020. Sondaż prezydencki Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski daje obecnie urzędującej głowie państwa 40,7 proc. głosów. To oznacza, że doszłoby do II tury 12 lipca.

W porównaniu do poprzedniego sondażu dla Wirtualnej Polski z 7 czerwca, urzędujący prezydent stracił 2 punkty procentowe. Z kolei Rafał Trzaskowski zyskuje 1,4 punktu procentowego.

Na trzecim miejscu w najnowszym sondażu znalazł się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Uzyskałby 9,7 proc. W porównaniu z sondażem z 7 czerwca polityk zyskuje 2,5 punktu procentowego.

wp.pl
Źródło: wp.pl, fot: wp.pl

Zobacz wideo: Najnowszy sondaż dla WP. Leszek Balcerowicz do sztabu Rafała Trzaskowskiego: Trzeba się mobilizować

Czwarte miejsce zajął Szymon Hołownia. Wynik - 7,8 proc. Tydzień temu miał o 0,1 punktu procentowego mniej. Na kolejnych miejscach znaleźli się kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, na którego zagłosowałoby 7,1 proc. (0,2 punktu procentowego więcej w porównaniu do sondażu z 7 czerwca) i Robert Biedroń z 3-procentowym poparciem (0,4 punktu procentowego mniej).

dc5nob2

Z kolei 3,6 proc. wyborców nie wie jeszcze na kogo zagłosuje.

Wybory 2020. Najnowszy sondaż IBRiS dla WP: Rafał Trzaskowski odrabia straty do Andrzeja Dudy

Jeśli porównamy sondaż IBRIS dla Wirtualnej Polski z końca maja, to kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zyskuje najbardziej. Według tamtego sondażu zagłosowałoby na niego 23,2 proc. Obecnie 28 proc.

Z kolei na prezydenta Andrzeja Dudę chciało zagłosować wtedy 42,3 proc. Obecnie 40,7 proc.

Sondaż przeprowadzono w dniach 12-13 czerwca, a więc już po podpisaniu przez prezydenta Dudę Karty Rodziny i kontrowersji wokół tematu osób LGBT. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1100 Polaków, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a próg ufności 0,95.

dc5nob2

Męskie kosmetyki w niższych cenach! Pobierz zniżkę ze strony douglas kod rabatowy i zrób tańsze zakupy.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dc5nob2

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc5nob2
dc5nob2
Więcej tematów