Trwa ładowanie...
d1s6d0z

Wybory 2020. Najnowszy sondaż prezydencki

Czy Polacy pójdą na wybory? Z najnowszego sondażu prezydenckiego IBRiS dla WP wynika, że większość z nich chce głosować. Faworytem w wyścigu nadal jest Andrzej Duda, ale jego reelekcji może poważnie zagrozić umacniający swoją pozycję Rafał Trzaskowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Publikujemy najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP
Wybory 2020. Publikujemy najnowszy sondaż prezydencki IBRiS dla WP (East News, PAP)
d1s6d0z

Po długim czasie politycznych przepychanek i niepewności związanej z epidemią koronawirusa zapadła decyzja ws. nowego terminu wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła je na 28 czerwca.

W sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzonym na zlecenie WP zadaliśmy Polakom pytanie, czy poszliby do urn, gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" wybrało łącznie 64,2 proc. osób.

Z kolei pewność, że nie zagłosują, ma 21,4 proc. badanych. Na "raczej nie" wskazało 11,9 proc. osób.

d1s6d0z

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Beata Kempa: Jarosław Gowin myślał, że opozycja dorosła do rozmowy

Najnowszy sondaż prezydencki. Szymon Hołownia za Rafałem Trzaskowskim

Z sondażu IBRiS dla WP wynika również, że 12 lipca czeka nas druga tura. 42,7 proc. osób zadeklarowało, że w I turze chce zagłosować na Andrzeja Dudę. Obecny prezydent powinien liczyć się z konkurencją - 26,6 proc. badanych chce wesprzeć w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.

d1s6d0z

W opublikowanym tydzień temu sondażu IBRiS dla WP Andrzej Duda mógł liczyć na 42,3 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - na 23,2 proc.

  WP
(WP)

Na 3. miejscu jest Szymon Hołownia z wynikiem 7,7 proc. Niewiele mniej badanych wskazało na Władysława Kosiniaka-Kamysza - 7,4 proc. Depcze im po piętach Krzysztof Bosak. Kandydata Konfederacji popiera 6,9 proc. osób. Przedstawiciel Lewicy Robert Biedroń może liczyć ledwie na 3,4 proc. głosów. Marek Jakubiak - na 0,1 proc.

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 czerwca na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowi (CATI).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6d0z

Podziel się opinią

Share
d1s6d0z
d1s6d0z
Więcej tematów