Trwa ładowanie...

Myśleli, że to wymarłe gatunki. Osłupienie po odkryciu biologów

Według doniesień organizacji Island Conservation, gatunki zwierząt, które uznano za lokalnie wymarłe pojawiły się ponownie na Galapagos. Chodzi m.in. o ptaki i gekony. Biolodzy wskazują, że jest to efekt podjętych przez nich dekadę temu działań, których celem było wyeliminowanie z tych terenów populacji gryzoni niszczących naturalne ekosystemy.

GalapagosGalapagosŹródło: East News, fot: Eric Kruszewski
dau3t7g
dau3t7g

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Zespół z Parku Narodowego Galapagos, biolodzy i działacze Island Conservation (organizacji non-profit, której misją jest usuwanie inwazyjnych gatunków z wysp - przyp. red) udali się na Galapagos, by zweryfikować jaki wpływ na środowisko miało wyeliminowanie z tych terenów m.in. szczurów czarnych i norweskich. Gryzonie niszczyły naturalne ekosystemy na wyspach, więc dziesięć lat temu podjęto działania, które miały na celu ich usunięcie.

Na wyspach Rabida i Pinzon naukowcy zaobserwowali gatunki zwierząt, które wcześniej uznano za lokalnie wymarłe. Jest to niewystępujący dotychczas na wyspie Pinzon derkaczyk galapagoski i niewidziana od ponad czterech dekad darwinka kaktusowa. Na Galapagos pojawiły się też siedliska gekonów - przekazał zespół Island Conservation na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niepokojące obrazki znad Bałtyku. Zauważono rosyjski okręt wojenny

Szczury na Wyspach Galapagos

Pierwsze informacje o pojawieniu się szczurów czarnych i norweskich na Galapagos pochodzą XVI wieku. Za ich obecność na wyspach prawdopodobnie odpowiedzialni są marynarze, którzy podróżowali między wyspami. - Gryzonie przybyły tu też z Karolem Darwinem, kiedy dotarł na wyspy w 1835 roku - podkreśla działaczka Island Conservation, Paula Castano, jak podaje ABC News.

dau3t7g

- Środki wdrożone na tych wyspach w ostatnich dziesięcioleciach były skuteczne i dziś możemy zobaczyć wyniki. Wyspy znów stały się siedliskiem endemicznych gatunków o wielkim znaczeniu dla ich całego ekosystemu - powiedział w oświadczeniu Danny Rueda Cordova, dyrektor Parku Narodowego Galapagos cytowany przez ABC News.

Na Pinzon do swoich siedlisk powrócił też żółw olbrzymi, który nie występował na tym obszarze od 150 lat.

- Dzięki naszej pracy nad usuwaniem inwazyjnych gryzoni populacja rozmnaża się teraz w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka - podkreśliła Castano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dau3t7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dau3t7g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj